הדרכה למרצים באקדמיה


 

סיפור

באמצע שנת 2009 הופיע פרופ' אהרן צ'חנובר, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004, בפני מאות משתתפים בכנס החינוך השנתי של מכללת סמינר הקיבוצים לאחר שהוזמן להיות הנואם המרכזי בכנס. נאומו המאלף היה שילוב נדיר בין מיומנות אקדמית גבוהה ומיומנות פרזנטציה משובחת. כמה "פרופ' צ'חנוברים" כאלה אנחנו מכירים?

 

חשיבות ההדרכה

מנסיוני בהדרכת מרצים באקדמיה מצאתי שרוב המרצים מבצעים פרזנטציות (בכיתה, בכנסים מקצועיים  ובתקשורת) באופן אינטואיטיבי ולא שיטתי.
ההדרכה מעניקה למרצים באקדמיה כלים פרקטיים לעבור מפרזנטציה אינטואיטיבית לפרזנטציה שיטתית ומבטיחה שיפור משמעותי במגוון גדול של "זירות פרזנטציה": הוראה באקדמיה, הצגת נושא מול קהל בכנסים מקצועיים, הופעה בתקשורת, השגת מימון למחקרים, שיווק עצמי ועוד.

 

תכני ההדרכה

ההדרכה מבוססת על עקרונות ומודלים שיטתיים ומובנים מתוך הספרות המחקרית בתחום הפסיכולוגיה, התקשורת וההדרכה ועל נסיון שטח בן כעשרים שנה של עו"ד אופיר צומן בתחום ההדרכה, הפרזנטציה והתקשורת. בין נושאי ההדרכה: יצירת עניין גם בתכנים "יבשים", מבנה המסר, שפת גוף, דרכי התכוננות, רושם ראשוני, שימוש בחושים וברגש, התמודדות עם פחד קהל, טיפול בהתנגדויות, סימולציות מצולמות בוידאו וניתוח סרטים. אפשרות להדרכה אישית או לסדנה קבוצתית.

 

מרצים באקדמיה כאנשי שיווק

דומה שאין מילת גנאי גדולה יותר למרצה באקדמיה מאשר "איש שיווק". עם זאת למרצים טובים ומעניינים תפקיד מכריע בהצלחתו של המוסד האקדמי למשוך אליו לקוחות - סטודנטים. ציוני סקרי ההוראה המתקבלים מדי שנה ביחידות לקידום הוראה במוסדות האקדמיים השונים, מצביעים על פער גדול בין הרצוי למצוי.

בנוסף - בעידן של הצפת מידע, הופכת ההתמחות המחקרית של מומחי האקדמיה למוצר נדרש יותר ויותר בתקשורת. עובדת היותה של התקשורת רב ערוצית מגבירה אף יותר את הופעתם של מומחי האקדמיה באפיקי התקשורת השונים. לא צריך להתאמץ כדי לדמיין מה התועלת התדמיתית – הן למומחי האקדמיה עצמם והן למוסד האקדמי - מהופעה מוצלחת ומתמשכת של אותם מומחים בערוצי התקשורת השונים. דוגמאות בולטות לכך הן: פרופ' מרדכי קרמניצר, פרופ' איתן גלבוע ופרופ' רפי קרסו. היוקרה התדמיתית שמעניקה התקשורת אינה בהכרח "התמסחרות" ואינה אמורה לסתור את היושר והאתיקה המקצועיים.

 

לפרטים נוספים על הדרכת פרזנטציה למרצים באקדמיה – צור קשר
 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com