טיפים לפרזנטציה פנים ארגונית בנושא מניעת הטרדה מינית - עוד אופיר צומן


טיפים לפרזנטציה פנים ארגונית בנושא מניעת הטרדה מינית

מאת: עו"ד אופיר צומן, דצמבר 2010

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכל'ס - כל הזכויות שמורות ©

 

התקנות למניעת הטרדה מינית מכתיבות לארגון לקיים הדרכות למניעת הטרדה מינית לכלל העובדים בארגון.

חלק מהארגונים מעדיפים מסיבות כלכליות או אחרות שאת ההדרכות תבצע האחראית למניעת הטרדה מינית.

במקרים כאלה ראוי לזכור - פרזנטציה לא מקצועית בנושא רגיש כמו הטרדה מינית עלולה לגרום יותר נזק מתועלת.

להלן כמה טיפים לאחראיות המבצעות את הפרזנטציה בעצמן:  

 

 1. טיפ - בניית אוטוריטה ומומחיות בנושא ההרצאה
  דמיינו את כלת פרס נובל לכימיה, פרופ' עדה יונת, מרצה על תפקיד המגן השמאלי בכדורגל. עכשיו דמיינו את שחקן הכדורגל איל ברקוביץ' מרצה על ריבוזומים... כדי שיתייחסו אל האחראית ברצינות וישתפו איתה פעולה ביישום החוק היא חייבת לייצר בהרצאותיה תדמית של אוטוריטה בתחום ההטרדה המינית. לשם כך חובה עליה להכיר על בוריים את החוק, התקנות, התקנון, כל פסקי הדין הרלוונטיים, ולהכין מראש תשובות לשאלות מתריסות מצד הקהל.

 2. טיפ - סימולציות
  מוכרת התופעה לפיה מכניסים אוטו מלוכלך לשטיפה ופתאום נדמה שהוא נוסע יותר טוב... העטיפה, כידוע, משפיעה על תפיסת התוכן. לענייננו - מומחיותה של האחראית בנושא מניעת הטרדה מינית היא תנאי הכרחי אך לא מספיק לצורך גיוס כלל עובדי הארגון ליישום החוק. האחראית חייבת לספק למשתתפים גם חוויית פרזנטציה ללא קשר לתכנים החשובים (אחרת אין צורך בפרזנטציה פרונטלית ואפשר להסתפק במשלוח חומר במייל). איכות הפרזנטציה של האחראית משפיעה על האופן שבו תופסים המנהלים והעובדים את נושא ההטרדה המינית בארגון. לצורך פרזנטציה טובה, חובה על האחראית לבצע סימולציות מספר פעמים לפני ביצוע ההרצאה ולהרגיש בטוחה שהנושא יועבר בצורה מעניינת ובאנרגיות חיוביות.

 3. טיפ - הכרת הקהל
  לשר התחבורה לשעבר, מאיר שטרית, קרה לפני מספר שנים מקרה מביך כשנאם בכנס שעסק בין השאר בעונשים הקלים המוטלים על עברייני תעבורה בבתי המשפט. בנאומו הזכיר השר שופט תעבורה שנחשב בעייתי ומועמד להדחה בשל פסיקותיו המקילות, בלי לדעת שאותו שופט יושב בקהל. השופט לא נשאר חייב, והדברים התגלגלו לכדי עימות גלוי בין השופט לשר בזמן הנאום. המסקנה: חשוב להכיר עד כמה שניתן את המשתתפים בהרצאה, להיות מודעים לרגישויות המיוחדות שלהם, ולהתאים להם את התכנים ואת הטרמינולוגיה. בענייננו - מומלץ שלא להתייחס בהרצאה באופן פרטני למקרי הטרדה מינית אמיתיים שהתבררו או מתבררים באותו רגע בארגון, כדי לא לעורר מהומה מיותרת.

 4. טיפ - להתכונן נפשית לאנטגוניזם
  זוכרים את המערכון הקלאסי של החמישיה הקאמרית, שבו אומרת קרן מור: "... אני שומעת את מה שאת אומרת לי וזה נשמע לי כמו: או יו יו ייייייי..."? נשים המרצות על הטרדה מינית נתקלות לעיתים קרובות באנטגוניזם הן מצד גברים והן מצד נשים, כיוון שנתפסות רחמנא ליצלן כ"פמיניסטיות" הבאות לקדם אג'נדה חברתית שנויה במחלוקת "במסווה" של תפקיד האחראית בארגון. מומלץ לאחראית להתכונן נפשית להתנגדויות כמו: "למה החוק נתן כל כך הרבה כוח לנשים להפליל גברים?...". מומלץ במיוחד להתכונן נפשית להתנגדויות מצד נשים - התנגדויות שעלולות להתפס כמעליבות במיוחד, ולהשלים עם העובדה שבנושא הזה אין עודפים של אחווה נשית...

 5. טיפ - לשון ברורה
  באנגלית אומרים: If you can't convience them - Confuse them. בנושאים שבהם המציאות, החוק ופסקי הדין של בית המשפט ברורים - יש להגיד את זה באופן ברור ונחרץ. למשל: רוב המוטרדות הן נשים ורוב המטרידים הם גברים. זו עובדה ואין צורך להתנצל על כך או לנסות לשקף מציאות "שוויונית" יותר. דוגמה נוספת: יחסים מיניים בין בוס לבין כפיפה הם אסורים כל עוד מתקיימים יחסי הכפיפות, ושאלת ההסכמה אינה רלוונטית כאן (ר' מאמר באתר: קשר מיני בין בוס לכפיפה - אסור)  מידת הנחרצות בפרזנטציה משפיעה ישירות על הפנמת המסר מצד המשתתפים ועל התנהגותם העתידית.

 


הרצאות וסדנאות למניעת הטרדה מינית ע"י עו"ד אופיר צומן

הדרכות לכתיבה ולהטמעה של קוד אתי בארגון ע"י עו"ד אופיר צומן

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא מניעת הטרדה מינית

 


        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com