שיטת הדיבייט - עוד אופיר צומן

שיטת הדיבייט

מאת: עו"ד אופיר צומן, מאי 2013

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכל'ס - כל הזכויות שמורות ©

 

בחודש יוני 2008 השתתף המשנה לראש הממשלה, בוגי יעלון, בכנס בנושא מנהיגות בצה"ל שנערך במכללה האקדמית תל חי. בנאומו התייחס יעלון לסוגיית גלעד שליט, וטען כי לעיתים עדיף "להקריב את השבוי" ולא לשלם את המחיר בעבור שחרורו. מצד אחד - הפוליטיקאי יעלון בהחלט ראוי להערכה על הכנות, על העקביות (הוא הצביע בממשלה נגד עיסקת שליט) ועל האומץ לומר בגלוי דברים קשים ולא פופולריים. מצד שני - דבריו של יעלון, שנאמרו בפומבי בזמן שמדינה שלמה חרדה לשלומו של שליט (שלא לדבר על משפחת שליט), נראו לי חסרי רגישות. בתגובה לדברים האלה פרסמתי במעריב NRG מאמר קונטרה-בוגי שכותרתו היתה "שליט בכל מחיר". במאמר השתדלתי להעלות את כל הטיעונים שרק יכולתי לחשוב עליהם, המנמקים מדוע עדיף להחזיר את גלעד הביתה גם במחיר של שחרור המוני מחבלים עם דם על הידיים. רצה הגורל ושנתיים לאחר מכן השתתפנו, שותפתי ואני, בגמר של תחרות דיבייט שבו היינו צריכים לטעון טיעונים התומכים דווקא בעמדתו של בוגי יעלון...

 

מה לא נחשב "דיבייט"

ישראלים אוהבים להתווכח. על הכל. במיוחד על נושאים שהם לא מבינים בהם כלום כמו פוליטיקה, כלכלה, חברה, חינוך, תקשורת ועניינים מדיניים. הטיעונים הכי משכנעים הם אלה שמערבים הורים או ידוענים, למשל: "תאמין לי, אבאל'ה", "באמא שלי" או "מה הוא חושב שהוא - אלן דלון?". זה לא "דיבייט". זה הפרלמנט של שאולי מארץ נהדרת.

 

מהי שיטת ה"דיבייט"

ה"דיבייט" הוא משחק אינטלקטואלי תחרותי המכשיר סטודנטים במיומנויות חשיבה, ניתוח, רטוריקה והופעה מול קהל. משחק הדיבייט מדמה עימות פרלמנטרי בין קבוצת "הממשלה" לבין קבוצת "האופוזיציה" בנושאים עקרוניים וחשובים שעל סדר היום הציבורי. צוותי הממשלה אמורים להציג טיעונים התומכים בהצעת החוק שיזמה הממשלה, ואילו צוותי האופוזיציה אמורים להציג טיעונים המתנגדים להצעת החוק. הדיבייט מתבצע במסגרת חוקים מוגדרים ומגבלת זמן. המשחק מנוהל תוך שמירה על רמה גבוהה של תרבות דיון ונימוס. מטרת הצדדים הינה לשכנע את השופטים ואת הקהל בעדיפות עמדתם באמצעות הלוגיקה והעקיבות (קוהרנטיות) של טיעוניהם.

 

בוגרי מועדוני הדיבייט נחשבים דוברים רהוטים ומשכנעים במיוחד, ורבים מהם משתלבים בפעילות ציבורית ופרלמנטרית. דוגמאות בינלאומיות בולטות הן ברק אובאמה וטוני בלייר. דוגמאות ישראליות ידועות הן בנימין נתניהו, חיים הרצוג, אבא אבן ודני גילרמן. אחד הערכים המוספים הגדולים ביותר בלימוד שיטת הדיבייט היא ההבנה שלכל דבר (כמעט) יש שני צדדים נכונים והגיוניים.

 

האתיקה של שיטת ה"דיבייט"

יש הטוענים ששיטת הדיבייט אינה מוסרית, כיוון שהיא מלמדת אותך לשכנע בכל נושא, גם אם אתה לא מאמין בו באמת. כמרצה לאתיקה אני טוען דווקא ההיפך. לדמגוגיה או "חארטטולוגיה" יש אפס משקל בדיבייט. גם למאפייני פרזנטציה מרכזיים כמו שפת גוף ואינטונציית קול יש משקל נמוך בדיבייט.  הכלל המרכזי הוא Logic talks, bullshit walks. שיטת הדיבייט מלמדת אותך לחשוב ולנתח את הסיטואציה בצורה מאוזנת –  לא להתבצר בעמדה שלך, אלא להבין את העמדה הנגדית לעומק ורק אז להכריע בצורה עניינית, הגיונית ומנומקת. בחלק מהמקרים, לאחר שהבנת את עמדת הצד השני דווקא קל לך יותר להשתכנע בעמדתך הראשונית. במקרים אחרים, לאחר שהבנת את עמדת הצד השני אתה מכיר בכך שהמציאות היא מורכבת ולא חד משמעית. הדיבייט פשוט הופך אותך לחכם יותר.

 

הרצאות וסדנאות בנושא שכנוע בשיטת הדיבייט ופרזנטציה ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים קצרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com