פחד קהל כהפרעה - עד אופיר צומן
 
 

פחד קהל כהפרעה

מאת: עו"ד אופיר צומן, אוקטובר  2010

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכל'ס - כל הזכויות שמורות ©

 

הקהל מפריע למהלך התקין של הפרזנטציה

בשנת 2003 פורסם בבטאון הפקולטה לרפואה באוניברסיטת הארוורד מאמר מרתק בנוגע לתופעת פחד הקהל. במאמר הוזכר סקר לאומי שנערך בארה"ב ולפיו 13% (!!!) מהאוכלוסיה הבוגרת בארה"ב סובלת מפחד קהל גדול במיוחד עד כדי הפרעה המצריכה טיפול. הפרעה זו קרויה social anxiety disorder או social phobia. הפרעה זו מתפצלת לשני סוגים:

1. חרדת ביצוע - חרדה ספציפית ונקודתית מפני פרזנטציות.

2. חרדה חברתית כללית – חרדה המופיעה במצבים רבים של תקשורת עם אנשים.

 

חרדת ביצוע – יש תרופה נקודתית

אנשים מהסוג הראשון יוצא לי לפגוש לא פעם בקורסי פרזנטציה. אמנם הם לא באים עם "פתק מהרופא" המצביע על חרדה, אבל לא מסובך לאבחן את חרדת הביצוע, במיוחד כשברוב המקרים הם בעצמם מעידים על כך במפורש. התרגול המתמשך בקורס מול שאר המשתתפים ומול מצלמת הוידאו מהווים עבורם סוג של טיפול התנהגותי הקרוי בספרות המקצועית "חשיפה הדרגתית", שהינה הטיפול הנפוץ להתמודדות עם פוביות בכלל ועם פחד קהל בתוכן. החשיפה ההדרגתית היא למעשה תרגול הגירוי המפחיד (הפרזנטציה) באווירה תומכת וחיובית הגורמת למשתתפים להתרגל בהדרגה לפעולת הפרזנטציה ולהיווכח שהיא בעצם לא כל כך מפחידה כמו ב"סרטי האימה" שרצים בראש...

 

חרדה חברתית כללית - "היפה והחנון" כמשל

דוגמה לאנשים מהסוג השני ניתן למצוא בתוכנית "beuty and the geek" או בשמה העברי "היפה והחנון". נראה ששֵם התוכנית מעיד כאלף עדים על מהות החרדה. אנחנו חיים בחברה שמחשיבה ומתגמלת יופי חיצוני הרבה יותר מאשר אינטליגנציה. מי מרוויח יותר - דוגמניות או מדען טילים? מי יותר סלבריטי - פרופ' עדה יונת או מורן אטיאס? למרבה הצער התוצאה היא שקריטריון הפתיחה החברתי העיקרי לנהל תקשורת נעימה עם הסביבה הוא מידת האטרקטיביות החיצונית ולא עומק החשיבה, כושר הניתוח או הנסיון המקצועי (יש על כך אפילו מחקרים שאתייחס אליהם באחד מהניוזלטרים הבאים). כל אלה משליכים על החרדה החברתית הכללית המתבטאת בפחד הקהל בעוצמה מיוחדת בעת פרזנטציה מול קהל. במילים אחרות עד לפני מספר שנים ניתוח פלסטי של שעה עשוי היה להפחית פחד קהל כמו טיפול פסיכולוגי של שנים. עם זאת אפשר להיות אופטימיים - באחרונה דווקא החלה מגמה חיובית המתבטאת בשדרוג מעמדו של החנון. למהפיכה זו אחראים אנשי עסקים כמו ביל גייטס, סופרים כמו ג'ף קיני, שכתב את רב המכר "יומנו של חנון", ואחרים. התרופה לחרדה החברתית הכללית היא שינוי סדרי התגמול החברתיים. התחלה טובה יכולה להיות שינוי שם התוכנית "היפה והחנון" ל"גאון והפריחה".

 

הרצאות וסדנאות בנושא התמודדות עם פחד קהל ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים קצרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר 

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com