פרזנטציה בשירות הדרכת האתיקה בארגון - עוד אופיר צומן
 
 

פרזנטציה בשירות הדרכת האתיקה בארגון

מאת: עו"ד אופיר צומן, ספטמבר  2010

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכל'ס - כל הזכויות שמורות ©

 


על מה אנשים חושבים כשהם שומעים את המושג "מומחי אתיקה"? על מציאות יפה, סובלנית וצודקת יותר?

אז זהו שלא! הם חושבים לרוב על "דודים פולניים" (סליחה אשתי!) זעפניים שמנופפים כלפיהם באצבע מאיימת ומוכיחים אותם על דברים רעים שעשו. במידה רבה האתיקה סובלת מ"סינדרום הפמיניזם" – כולם מזדהים עם התוכן, אבל אף אחד לא מתלהב להיות חבר במועדון נטול כריזמה שכזה.

 

אתיקה? לה לה לנד!

ממדגם אקראי של מנהלים שהשתתפו בקורסים ובסדנאות בנושא אתיקה וקוד אתי שהנחיתי בשנים האחרונות בארגונים שונים ובאוניברסיטה, עולה תמונה עגומה. רוב המשתתפים מסכימים שאתיקה היא דבר חשוב ויפה, אך באותה נשימה הם מוסיפים שהאתיקה אינה מציאותית. "אין אתיקה בעסקים, רק הכסף מדבר. אין לנו ברירה אלא להתיישר עם הבוס, אחרת נישאר ללא עבודה" – משפטים ברוח זו אני שומע כמעט כל הזמן. האתיקה סובלת, למרבה הצער, מתדמית אפורה, טרחנית, צדקנית מדי ולא מושכת בעליל. לדוגמה: לכנסים של לשכת עוה"ד בנושא אתיקה באים באופן קבוע הכי מעט משתתפים ביחס לכנסים המקצועיים האחרים (טוב, אולי עורכי דין הם לא דוגמה...). קורסי אתיקה באוניברסיטאות נתפסים ע"י הסטודנטים כ"צפרדע שמוכרחים לבלוע", בערך כמו התיק המעיק ללמוד קורסי יהדות באוניברסיטת בר אילן. תדמית זו פוגעת קשות ביכולת להפיץ ולהטמיע את האתיקה בארגונים בצורה אפקטיבית. את זה אפשר לשנות ב–ק–ל–ו-ת !


 

אתיקה + פרזנטציה = כריזמה

בקורס "אתיקה ומוסר בארגונים" שאותו הרציתי בסמסטר האחרון ב Executive MBA באוניברסיטה העברית יישמתי את המתודולוגיה: אתיקה + פרזנטציה = כריזמה. היה לי חשוב להוכיח לסטודנטים הסקפטיים שאתיקה יכולה להיות הדבר הכי סקסי, הכי מעניין והכי מושך בכל התואר שלהם. כל מה שצריך הוא להוסיף להדרכתה מיומנות פרזנטציה.

אתיקה + פרזנטציה מעצימות זו את זו במתכונת ההצמדה הקלאסית בפסיכולוגיה. אני מכנה את זה "עקרון המזוזה". מה שחשוב במזוזה הוא הקלף עם הפסוקים בפנים, אבל כדי שכולם יבינו עד כמה חשוב התוכן – חייב בית המזוזה העוטף את הקלף להיות אטרקטיבי. זו תמצית התורה. משובי הסטודנטים (37 מנהלים - רואי חשבון) מצביעים על הצלחה במשימה. להלן מספר משובים על הקורס (מחמת צניעות, שלא לומר סגפנות, השמטתי את הסופרלטיבים האישיים. ר' כאן את המשובים המלאים):

§     "... קורס מעולה".

§     "קורס מעניין ומפתח את המחשבה והפעילות בהקשרה. קורס מעולה ...".  

§     "קורס מעניין וחשוב שיש קורס כזה. קורס זה מרומם את קרנו של כל התואר בשל היחודיות שלו".


 

טיפים להדרכות בנושא אתיקה וקוד אתי בארגון

 1. הוספת הכשרות פרזנטציה למטמיעי האתיקה
  לאחר השירות הצבאי, בקיץ 1993, טסתי לארה"ב להדרכת מחנה קיץ ולטיול עם חברים מחוף לחוף. באחד השלבים הגענו ל"אפקוט סנטר" בפלורידה וביקרנו בביתני המדינות המוצגים שם. בביתן של נורבגיה פגשנו שתי מארחות חביבות ומקסימות עד כדי כך, שמאז ועד היום אני חולם על מגורים בנורבגיה, שנתפסת אצלי כבר 17 שנה בתודעה כ"ארץ האנשים המקסימים". באוגוסט 2004 טסנו אשתי ואני לאולימפיאדת אתונה במיוחד ליום התחרויות של אריק זאבי (מדליית ארד!). ביום וחצי הקצר ששהינו במלון באתונה נתקלנו במארחים אדיבים וחביבים במיוחד. מאז ועד היום יוון צרובה בתודעה שלי כמדינה נפלאה ומסבירת פנים, ולא משנה כמה אוהדי אולימפיאקוס ופנאתנאיקוס אנטישמיים אני רואה בטלוויזיה.

  מה שאני בעצם מנסה להגיד כאן הוא שמדריכי האתיקה בארגון הם הפנים של האתיקה הארגונית. איך שהם נראים כך נראית האתיקה – כמו נורבגיה וכמו יוון. מדריכים כריזמטיים ומיומנים בפרזנטציה יהפכו את האתיקה והקוד האתי למוצר נחשק, נאהב ואפקטיבי בארגון. עובדי הארגון ייסחפו אחר האתיקה, יתנדבו להשתתף ביישומה וכולם ייצאו נשכרים.
 2. "פמפום" האתיקה ללא הפסקה בכינוסים ובחומרים כתובים של הארגון
  איזו טלוויזיה הכי חדה בעולם? בטח אמרתם לעצמכם "טושיבה" או "שרפ". למה? כי כל הפרסומות שלהן מפמפמות את המסר הזה נון סטופ ושומרות אותו אצלנו בתודעה, גם בחלומות. למה מותגים חזקים כמו "קוקה קולה", "מילקי", "במבה", "חומוס צבר" וכו' ממשיכים לפרסם כל הזמן אע"פ שכולם מכירים אותם? כדי לשמור את המוצר / מותג כל הזמן בתודעה. שכשאנשים מגיעים לסופרמרקט הדבר הראשון שהם חושבים לקנות בקטגוריית המוצר הרלוונטית הוא אותו מוצר ש"יושב" להם חזק חזק בראש.

  בהשלכה על אתיקה בארגון - שמירת האתיקה בתודעה הארגונית ע"י "פמפומה" ללא הפסקה תוביל ליישומה בשטח בהיקף גדול הרבה יותר. לשם כך צריכים מנהלי הארגון להיות גם מחוייבים לאתיקה וגם להגיד את זה חזור ואמור (גם
  amore). כפי שכתבתי בניוזלטר בנובמבר 2009 שעסק בכריזמה – מנהלים ירוויחו פעמיים מפמפום הקוד האתי: גם יחלחלו את האתיקה טוב יותר וגם ייתפסו כמנהיגים כריזמטיים. זה מדעי.
 3. פעילויות מיוחדות ומהנות
  אתיקה טובה היא אתיקה שמחה. יש מגוון גדול של פעילויות המצמידות אתיקה להנאה: מועדוני אתיקה, אירועי השקת קוד אתי, מסיבות אתיקה, סדנאות אתיקה בתוך הארגון או בחוץ (
  outdoor training) ועוד.
  ישנו מחקר משנת 81 שמצא שאנשים המצויים במצב רוח טוב שמים לב יותר לדברים טובים בסביבה ונזכרים יותר בדברים טובים.  במילים אחרות: אתיקה עושים באהבה או לא עושים בכלל (וואי, וואי, וואי, צבר...).
   

 

הרצאות וסדנאות בנושא כתיבה והטמעה של קוד אתי בארגון ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים קצרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר 

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com