הכריזמה של חתן פרס נובל פרופ אהרן צחנובר - עוד אופיר צומן

 

 הכריזמה של חתן פרס נובל פרופ' אהרן צ'חנובר

 

מאת: עו"ד אופיר צומן, נובמבר 2009

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכל'ס - כל הזכויות שמורות ©

  

 

כריזמה = אתיקה + פרזנטציה. זוהי הנוסחה המתארת לטעמי בצורה הפשוטה ביותר והטובה ביותר את מושג הכריזמה. אישור לכך קיבלתי כשצפיתי בהרצאתו של חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2004, פרופ' אהרן צ'חנובר, בחודש מאי השנה בכנס החינוך השנתי של מכללת סמינר הקיבוצים. ההרצאה היתה דוגמה פרקטית מאלפת לשילוב המנצח בין אתיקה ופרזנטציה. דוגמה מאלפת לכריזמה.

 

הרצאתו של פרופ' צ'חנובר היתה ההרצאה המרכזית בכנס ועסקה בעולמות התוכן שבין חינוך, תרבות, רפואה, מוסר וחברה. פרט לתוכנה המעניין, היתה ההרצאה גם בית ספר לפרזנטציה.

 

פרופ' צ'חנובר דיבר בשפה מובנת, מסודרת וברורה. המצגת שהציג היתה פשוטה, מובנית ולא עמוסת מלל. במהלך הדברים הוא אף הזכיר את אתר טוויטר שמזמין גולשים לכתוב מאמרים קצרים כשהמסקנה היא תמצות ופשטות המסר. ההרצאה לוותה באנקדוטות אישיות, במטאפורות, בביטויים ציוריים ובחוש הומור. ההרצאה הועברה בקול ברור, בשטף, ללא דפים או פתקים, תוך שמירה מתמדת על קשר עין עם הקהל. על אף שעמד מאחורי פודיום השתמש פרופ' צ'חנובר בשפת גוף אנרגטית ומתלהבת, בעיקר עם הידיים, ועשה שימוש מרשים באינטונציית הקול לצורך הגדשות שונות בטקסט.

 

חתן פרס הנובל נתן הרבה כבוד לקהל, גילה בקיאות בעולם התוכן של משתתפי הכנס והתייחס לדברי קודמיו הנואמים. גם לבושו היה צנוע - ג'ינס וחולצת שני כפתורים קצרה וכחולה, ששיוותה לו מראה "מעמד הפועלים". הוא דיבר בגילוי לב על כך שעל אף נטייתו למעט בחשיפה ציבורית, הפכה אותו זכייתו בפרס נובל "למותג נחשב" וזכיה זו היא שהביאה אותו להיות מוזמן לנאום בכנס - לאור היותנו חברה של מותגים. מסקנתו היתה שיש לשמור על צניעות.

בניגוד לרוב הנואמים ברוב הכנסים ברוב המקומות, סיים פרופ' צ'חנובר את הרצאתו מעט לפני תום הזמן שהוקצב לו.

 

השילוב הנדיר בין ההישגים האקדמיים האולטימטיביים לבין ביצוע פרזנטציה אולטימטיבית היה מרתק ולא מקרי. סטנדרט האתיקה המקצועית נשאר אותו סטנדרט גם בביצוע הפרזנטציה.

"תשומת לב מוחלטת לפרטים, בלי לקחת שום דבר כמובן מאליו - אלה מאפייני ההצלחה". כך כתב פרופ' צ'חנובר ליו"ר הכנס, פרופ' נמרוד אלוני, בתשובה להתפעלותו של פרופ' אלוני מההכנות שערך צ'חנובר להרצאתו הצפויה בכנס.

 

כריזמה, כך מסתבר, היא סוג של אתרוג - מצויין מבפנים, מצויין מבחוץ, כמו שלימד אותנו האיש המרשים והצנוע, פרופ' אהרן צחנובר.

 

 

הרצאות וסדנאות בנושא כריזמה, מנהיגות, פרזנטציה ושכנוע ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים קצרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר 

 

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com