סוד הפרזנטציה הגדולה באמת - עוד אופיר צומן

סוד הפרזנטציה הגדולה באמת


מאת: עוד אופיר צומן, דצמבר 2011

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 

בואו נעשה תרגיל קצר - אילו היתה לכם אפשרות ליצור במעבדה חבר מושלם על ידי בחירה מוקדמת של תכונות, כמו שבוחרים את השוקולדים והפירות לפרוזן יוגורט - אילו תכונות הייתם בוחרים לו?

אפשר להניח שהתכונות הנבחרות היו וריאציה כלשהי של אינטליגנציה, מגניבוּת ואיכפתיות. בלי אינטליגנציה – החבר היה יכול להיות גם כלב. בלי המגניבוּת – החבר היה יכול להיות המרצה שלכם בטכניון. בלי האיכפתיות כלפיכם – החבר היה יכול להיות בראד פיט או אנג'לינה ג'ולי שבכלל לא מכירים אתכם. לא השתכנעתם? לכו תרשמו למועדון דיבייט. כן השתכנעתם? בואו נראה איך פרזנטציה דומה לחברות.

 

 

1. פרזנטציה היא מדע

המדע, כמו חבר אינטליגנט, מנחה אותך איך להתנהל במציאות בצורה שיטתית ונכונה. הספרות המחקרית בתחום הפרזנטציה (שהיא שילוב של הספרות המחקרית בתחומי התקשורת, הפסיכולוגיה, המנהיגות, הלמידה ועוד) מגדירה באופן מדוייק למדי מהי שפת הגוף, אינטונציית הקול והבניית התוכן שיגדילו באופן שיטתי ו"מדעי" את ההסתברות שלך להשפיע על הקהל ולהשיג את מטרות הפרזנטציה. באנאלוגיה – השימוש בכלים המדעיים בפרזנטציה משול לבחירת הכביש הנכון לנסיעה לעבר נקודת היעד שהוגדרה מראש.

 

 

2. פרזנטציה היא אמנות

האמנות היא כמו החבר המגניב שהכי כיף לך לצחוק, לטייל, לשתות, לעשן ולהשתטות איתו. ההיבט האמנותי בפרזנטציה מתבטא ביצירתיות, במקוריות, בשבירת תבניות, בספונטניות, באילתור, בזרימה נעימה עם הקהל, בהנאה, בנינוחות, בהומור. הצד האמנותי בפרזנטציה מאזן את הצד המדעי. אם ניקח את הביטוי "אמת ויציב" כנקודת מוצא, אז נוכל לומר שהמדע מדרבן אותך להיות "יציב" וליישם את התורה שכבר מצאו אחרים לפניך. האמנות, לעומת זאת, מכוונת אותך להיות נאמן ל"אמת" שלך, להיות מיוחד, להיות שמח ולא להיות כבול יותר מדי למה שאחרים המציאו לפניך. בחזרה לאנאלוגיית הכביש - אם כבר אתה נוסע על הכביש הנכון, למה לנסוע באוטובוס כמו כולם? זה גם מצ'עמם, גם צפוף וגם מריח מדאודורנט "לפידוס" מבית שחי של אחרים. האמנות בפרזנטציה מאפשרת לך לעצב את המכונית האישית שלך שנוסעת על הכביש הנכון. שים ריפודי עור, הגה ממגנזיום, צמיגים מעץ, גג נפתח ומדבקת "איך אני נוהג" בלי מספר טלפון. אתה אמנם לא היחיד שנוסע על אותו הכביש, אבל אף אחד לא נראה כמוך ולא נהנה כמוך.

 

 

3. פרזנטציה היא נשמה

מספרים על אברהם ורבקה, זוג קשישים מופלגים שהלכו לישון במיטתם. באמצע הלילה הופיע מלאך המוות ואמר לרבקה: "באתי לקחת את הנשמה שלך". סובבה רבקה את הראש וצעקה: "אברם, באו לקחת אותך"!

 

נשמה היא מצרך יקר ונדיר. היא מה שמבדיל בין פרזנטציות טובות לבין פרזנטציות מצויינות, ובין פרזנטציות מצויינות לבין פרזנטציות גדולות מהחיים. הנשמה היא האיכפתיות העמוקה והאמיתית של הפרזנטר גם כלפי המסר שלו וגם כלפי הקהל שלו. הנשמה קיימת כשמסתכלים על הפרזנטר ומאמינים לו. מאמינים לו שהוא חי ונושם את הנושא, מאמינים לו שחשוב לו באמת ובתמים שהקהל יבין ויפנים את המסר. הנשמה משמשת בתפקיד ה"עובד הסוציאלי" שבפרזנטר, בצד ה"מדען" וה"אמן" שבו. אם נחזור פעם נוספת לאנאלוגיית הכביש – הנשמה היא הדלק והתוסף שמבעירים את המנוע של המכונית המעוצבת שנוסעת על הכביש הנכון.

 

פרזנטר ללא נשמה דומה לזמר ששר מהפה. פרזנטר עם נשמה דומה לזמר ששר מהבטן. נשמה היא הסיבה שהזמרים המזרחיים ממלאים את קיסריה. נשמה היא הסיבה שאת יעקב אילון ואת יונית לוי מעריכים, אבל את מיקי חיימוביץ' אוהבים. נשמה היא הסיבה שזאב רווח ומשה איבגי הם שחקנים גדולים. נשמה היא הסיבה שאלביס פרסלי היה ונשאר הגדול מכולם. נשמה היא הסיבה שכשצופים בתוכנית "בית ספר למוסיקה" בערוץ 2, קשה להאמין למחמאות של צביקה הדר וקל להאמין למחמאות של קרן פלס. לא לחינם חברת "אלדן" בחרה בסלוגן הקולע "נותנים את הנשמה". לא לחינם נקרא ז'אנר שלם במוסיקה "soul music".

 

בואו נחזור לרגע לתרגיל מהפתיחה - נסו לחשוב על החבר הכי טוב שלכם. מה אתם הכי אוהבים אצלו?

 

 

  

 

 

הדרכות לשיפור מיומנויות הפרזנטציה ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים מקצועיים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא פרזנטציה ושכנוע

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com