דרמה - פרזנטציה בתוכנית The Voice - עו'ד אופיר צומן

דרמה - פרזנטציה בתוכנית The Voice


מאת: עו"ד אופיר צומן
, מרץ 2012

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 


 

כולם דיברו השבוע על הדרמה הגדולה שהתרחשה בתוכנית הטלוויזיה המצליחה The Voice. המתמודדת המובילה יובל דיין הודיעה בשידור על רצונה לפרוש מהתוכנית, שניה לפני העליה הבטוחה לגמר. צפיתי בפרזנטציית הפרישה כמה וכמה פעמים, והגעתי למסקנה שאפשר להשתמש בה כדי לחדד בקצרה חוק מרכזי וחשוב מאוד בפרזנטציה – חוק שבגללו ברק אובאמה תמיד יהיה בעיני פרזנטר טוב יותר מביבי נתניהו. חוק האותנטיות.

 

אותנטיות במסר המילולי

המסר המילולי בפרזנטציה צריך "לשבת טוב" על הפרזנטר, אחרת המסר נתפס לא אמין. דמיינו לעצמכם את הנשיא שמעון פרס צועק למישהו: "נשמה, איפה אתה, חיים שלי, כפרות!". מצד שני דמיינו את קותי מ"האח הגדול" אומר: "אין ספק שהננוטכנולוגיה עשויה לפתור בעיות אסטרטגיות בתחום האנרגיה הירוקה והמודיעין הצבאי".

 

הטקסט בפרזנטציית הפרישה של יובל דיין לא היה אותנטי ולא "ישב עליה טוב". יש סיכוי יותר מסביר שאנשים מבוגרים עשו לה עוול ועזרו לה לכתוב אותו. משפטים כמו: "גדולה של בן אדם נמדדת בעיני במצבים שהוא צריך לקחת החלטות..." או "...מה שהכי חשוב בחיים זה כנות ולהשאר נאמן לעצמך" – הם טקסטים גבוהים ומחנכים ולא אמירה פשוטה מהלב של ילדה מחוננת מאשדוד שנמאס לה להיות מריונטה של הפקת ריאליטי. ב 0:37 בסרט אפשר לראות שגם שרית חדד לא קונה את הטקסט. גם הפאוזה של חמש השניות אחרי המשפט הראשון ("יש לי בקשה אישית אליך שלומי") נראתה מתוכננת מדי, ואולי גם מוזמנת מההפקה לטובת העצמת הדרמה. אפילו הפרגון לקולגה צחי הלוי ("מתמודד מדהים, פרפורמר מצויין, ומגיע לו מחיאות כפיים") נאמר בצורה מלאכותית. טקסט כזה נשמע טבעי במועדון הפלקה לא בפריים-טיים בערוץ 2. אפשר לראות ב 1:11 בסרט את רמי קליינשטיין לא נלהב למחוא כפיים ואת אביב גפן לא מוחא כפיים בכלל. בשורה התחתונה, מי שרוצה להשמע משכנע צריך לדבר מהלב, בשפה פשוטה ובגובה העיניים. איך מרגול בטח היתה אומרת: באמא שלי - דבר אמת, אל תחרטט!

 

אותנטיות בשפת הגוף

זוכרים את הפינה הכלכלית של נחמיה שטרסלר בטלוויזיה, שבה הוא היה מנופף עם האצבע ומכריז: "אז... שלא יעבדו עליכם". ב"ארץ נהדרת" קלטו שהקטע עם האצבע לא בא בטבעיות, ועשו על זה מערכון משעשע שבו התרוממה האצבע עם סאונד של רובוט.

 

גם שפת הגוף בפרזנטציה של יובל דיין היתה מאולצת ומלאכותית, ולא התאימה למסר הכל כך נכון ופשוט: "לא טוב לי, אז אני מוותרת והולכת הביתה". גם כאן יש סיכוי יותר מסביר שאותם מבוגרים שעזרו לה עם המסר המילולי, עשו לה עוול נוסף ועזרו לה גם להתאמן להגיד אותו. בהתחלה הפנים שלה היו קפואות רוב הזמן, הגבות לא התכווצו בייסורי פרישה, והשפתיים לא נסגרו פנימה בעצב (ביל קלינטון היה אלוף בתנועה הזאת). לאחר מכן היא הרבתה לחייך, ובזמן ששלומי שבת סיפר שהוא מבולבל ומיכאל אלוני הכריז שהוא בשוק, היא הגניבה סימנים משועשעים לקהל בסגנון "צדוק, דבר איתך אחורי זה..." של אבי גרייניק. כל אלה שידרו מסר פלסטי ולא מאוד משכנע. האותנטיות היחידה היתה של אבא של יובל, שניכר בו שהתרגש באמת. 

 

אביב גפן

מאז שעלתה The Voice, לא מעט דיברו על כך שאביב גפן הוא המרוויח הגדול ביותר מהתוכנית. שלומי שבת סיפר בראיון באחד מעיתוני סוף השבוע, שכל פעם שהוא הולך ברחוב מדברים איתו האנשים בעיקר על אביב. כידוע, גפן מדבר בלי חשבון ובלי פילטרים. גידי גוב פעם סיפר באחד המערכונים שלו על אחד שהלך לעשות ניתוח קיצור קיבה והצמידו לו את השפתיים לתחת (טרמינולוגיה של גידי!), כלומר כל מה שנכנס, מיד יוצא החוצה. אביב גפן הוא סוג של קיצור קיבה – כל מה שנכנס לו לראש יוצא מיד דרך הפה. בהרבה מקרים זה יוצא מאוד בוטה. אבל לפחות  א-ו-ת-נ-ט-י. אותנטיות היא סוג של נשמה. אנשים נוטים להעדיף אמת על נימוס. מה שממחיש יותר מכל את כוחה של האותנטיות בפרזנטציה, היא העובדה שדווקא אביב גפן עם הקול הכי הפוך ממה  ש The Voice אמורה לייצג, הפך להיות הסמל הכי בולט של התוכנית.
הדרכות לשיפור מיומנויות הפרזנטציה ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים מקצועיים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא פרזנטציה ושכנוע

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com