אנשי הפרזנטציה הטובים ביותר בטלוויזיה - עוד אופיר צומן

אנשי הפרזנטציה הטובים ביותר בטלוויזיה

מאת: עו"ד אופיר צומן, יוני 2012

 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 


 

במאמר הזה אני רוצה לפרגן לקבוצת אנשי טלוויזיה מוּכָּרים, שהפרזנטציה שלהם אהובה עלי במיוחד.

 • כולם בעלי מקצוע רציניים ואיכותיים שהגיעו למעמדם בזכות כישרון וניסיון.
 • כולם לוקחים ברצינות את העבודה שלהם ולא מתיימרים להבין הכל בכל הנושאים.
 • כולם נראים שלמים עם עצמם ונותנים תחושה שהם נמצאים ב"מקומם הטבעי".
 • אף אחד מהם לא היה מסכים להגיש את "שורדות על הבוקר".

 

את כל האנשים שברשימה תוכלו לפגוש בשבוע הבא במסיבה הגדולה של 8200, כי נראה לי שחוץ ממני כל המדינה מוזמנת אליה.

 

 1. דני קושמרו
  לקושמרו יש שילוב מצויין של רצינות וממלכתיות מצד אחד עם חיוך קטן וציניות "בקטנה" מצד שני. למרות מעמדו הוא לא מתמכר לאולפנים ומזגנים (מי צעק "יאיר לפיד"?) ויוצא להזיע בכתבות שטח. במהדורות ובעיקר באולפן שישי של ערוץ 2 הוא שולט ללא מצרים בפאנל הכתבים והפרשנים עתירי הגיל, הניסיון והאגו. קושמרו הוא סוג של מנהיג.

 2. דני רופ
  רופ הוא דוגמה מצויינת להפיכת לימון ללימונדה. הוא לקח פינת מזג אוויר אפורה, טכנית ומצ'עממת אללה יסתור, והפך אותה לתצוגת תכלית של מקצועיות בהגשת טלוויזיה. הוא שולט בחומר, שוטף, נינוח, איכפתי כלפי הצופים, ומתמודד באופן ספונטני, זורם ומשועשע עם בלת"מים ועם הערות מתקילות של המגישים. רופ עושה חשק להיות חבר שלו.

 3. אהוד יערי
  יערי הוא תופעת פרזנטציה מיוחדת במינה. לכאורה יש בו אנטיתיזה לפרזנטציה "לפי הספר": הוא תמיד רציני, תמיד מוטרד, אף פעם לא זורם, לא מחייך ולא נינוח. אבל זאת בדיוק הסיבה שבגללה יערי, לטעמי, הוא קטגוריית פרזנטציה מוצלחת בפני עצמה. קודם כל מפני שאם יש מקום שבו רצינות תהומית "עוברת טוב" זה חדשות + בישראל + על ענייני ערבים. דבר שני – אם למרות העדר היכולת לפלרטט הוא מצליח להיות כל כך אהוד בציבור, צריך להעריך את זה הרבה יותר. הבן אדם לא יודע לחרטט או לזייף. יש לו מנגנון פנימי של בקרה עצמית והגינות. אי אפשר לא להאמין לו. יערי הוא איש המכירות הטוב ביותר בטלוויזיה.

 4. ישראל אהרוני
  "מר בישול" הישראלי הוא מותג ולא רק בבישול. יש בו איזושהי בגרות וקסם אישי שמזכירים שילוב של הדלאי למה ומיסטר מיאגי מהסרט "קראטה קיד". הוא נראה תמיד טבעי, נינוח, רהוט, אינטליגנט, משעשע, שוטף, מתקשר מעולה עם אנשים, בלי גרם של רוע או מניפולציה. בקיצור, אהרוני – תבשל לי ילד!

 5. אלון בן דוד
  אם אתה שומע קולות רועמים באיזור הדרום, יש רק שתי אפשרויות - נפילת גראד או אלון בן דוד עושה "סטנד אפ" (שידור מול מצלמה) בערוץ 10. ביחס לטלוויזיה מסחרית - יש בו שילוב לא שגרתי של מקצועיות, רצינות וצניעות "יעקב-אחימאירית", שמסגירה שנים רבות של עבודה בתקשורת הציבורית (גלי צה"ל, קול ישראל וערוץ 1).פיני גרשון אמר פעם על אנטוני פארקר, שהוא מסוג האנשים שהיית רוצה שיתחתנו עם הבת שלך.
  אני מרגיש אותו דבר לגבי אלון בן דוד. הייתי מאוד שמח אם הוא היה מתחתן עם הבת של פיני.

 6. אילנה דיין
  נדמה לי שחוץ מפרס נובל זכתה אילנה דיין בכל הפרסים והתארים המקצועיים האפשריים. רמת המוכנות שלה לראיונות היא יוצאת דופן. זה נראה כאילו היא תמיד יודעת על הפרשה יותר מהמרואיין שלה. טכניקת התשאול שלה מבריקה. השאלות של דיין כוללת שלושה מאפיינים שיטתיים: א. הן יותר ארוכות מהתשובות של המרואיין אחר כך ב. הן יותר מהירות מהמחשבה של המרואיין ג. הן כוללות סינתזה של כמה מקורות מידע. כל אלה גורמים למרואיין להיות מותש, מטושטש ולהודות באשמה.

  הנה דוגמה לשאלה לגמרי מפוברקת, אבל כזו שממחישה את השיטה:
  "מר אולמרט, שולה זקן אמרה עליך בכמה שיחות סגורות עם פעילים בכירים בקדימה שאתה מושחת, אריק שרון העיד עליך בראיון חג לנחום ברנע באוקטובר 2009 שאתה אוהב לקחת כסף מחברים ולא להחזיר, ובסעיף 15(א) לכתב האישום נגדך כותבת התובעת, ואני מצטטת: 'הנאשם קיבל במשך 3 שנים מעטפות סגורות מחברו הטוב מר טלנסקי, כשלשניהם היה ברור שהכסף לא יוחזר ובוודאי שלא ידווח לשלטונות מס ההכנסה' – ואחרי כל זה אתה באמת רוצה שנאמין לך שכולם טועים? שנאמין לך שכולם שקרנים? שנאמין לך שכולם רוצים לתפור לך תיק? שנאמין לך שאתה צח ונקי כמו האוויר שנכנס מהחלון בקומה האחרונה בפנטהאוז בפרוייקט הולילנד?

  בקיצור- היית רוצה שאילנה דיין תהיה המנחה שלך לתיזה, אבל לא התובעת במשפט שלך.

 7. סיוון רהב מאיר
  יש בסיוון רהב מאיר משהו ערכי וישר שמנטרל את הטרה ומתרכז בנטו. זה קורה לא רק בהגשת חדשות, אלא גם בהגשה מגזינית שמטבעה היא קלילה וצהובה יותר. במקום שבו נופלים רבים וטובים - כגון מלכודת החנופה למנכלי"ת הבנק שסיימה עוד רבעון מ-א-מ-ם עם רווח נקי של ארבעים מיליארד שקל - סיוון דווקא תשאל את השאלות הראויות והנוקבות. כמו ברמזור, הצהוב אצלה הוא רק הכנה לאדום. יש לי איזשהו פיתוי לייחס את הפרזנטציה העמוקה והבוגרת שלה - לדתיות שלה, אבל אז אני נזכר בח"כ ניסים זאב והפיתוי עובר לי.

 8. יורם ארבל
  המלך הבלתי מעורער של שידורי הספורט בישראל כבר עשרות שנים. התשוקה שבה הוא משדר את המשחקים, הדיבור בגובה העיניים, מטבעות הלשון, הקול הערב והעדר הדאווין – כל אלה עושים את שידורי הספורט של יורם ארבל לנעימים במיוחד. האמת, בזמנו הייתי בטוח שהוא יהיה המועמד הטבעי להחליף את חיים יבין בהגשת החדשות בערוץ 1. באחד הראיונות איתו אמר ארבל שהספורט שהוא הכי אוהב לשדר זה כדורגל והספורט שהוא הכי אוהב לשחק זה גולף. נדמה לי שזה ממחיש את היכולת של ארבל להגיע אל הקונצנזוס הרחב – גם לשחות עם הכרישים בקיסריה וגם עם הסרדינים ב"קופסא" בנתניה.

 9. רונאל פישר
  חכם, חריף, חף מחארטות, בקיצור: חחחח! דווקא הגימגום שכל כך מתסכל אותו, לטעמי מוסיף לקסם שלו. זה מה שקרוי הכוח שבחולשה. פישר לא דופק חשבון לאף אחד, גם לא לעצמו. בסידרה "איך להצליח בשישה שיעורים" הוא יצא עם ספורטאי טריאתלון לריצה ובאמצע עצר הכל ושלף סיגריה מול מבטו ההמום של המרואיין שלו. כשמשפחת עופר הגישה תביעת דיבה נגד חברו הטוב (וגם מרשו) מיקי רוזנטל, בגלל הסרט "שיטת השקשוקה" הוא הציע לרוזנטל למכור את הסרט לאחים עופר ולעשות הרבה כסף. רונאל פישר הוא מסוג החברים שאתה יכול לספר להם בהתלהבות שבדיוק חזרת ממכון יופי, והוא יגיד: "אני רואה שהמכון היה סגור!". בדומה לאביב גפן, הקסם של רונאל פישר עובד בזכות הרבה אמת בפרצוף ומעט נימוס.

 10. אלון גל
  סתם! 
הדרכות לשיפור מיומנויות הפרזנטציה בתקשורת ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים מקצועיים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא פרזנטציה ושכנוע

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com