נאום הפצצה של נתניהו באום: ניתוח מקצועי - עוד אופיר צומן

 

"נאום הפצצה" של נתניהו באו"ם - ניתוח מקצועי

מאת: עו"ד אופיר צומן, ספטמבר 2012


 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 

 


ביום חמישי האחרון בערב, לאחר "נאום הפצצה" של נתניהו באו"ם, התקשר אלי עיתונאי וביקש ממני ניתוח מקצועי של נאום נתניהו. אמרתי לו שהוא תופס אותי בדיוק באמצע פגישה, כך שלא יצא לי לצפות בנאום. פתאום חשבתי שזה אבסורד להקדיש שעות רבות לניתוח הנאום הפוליטי הראשון של יאיר לפיד, ולא להקדיש לפחות אותו זמן לניתוח אחד הנאומים החשובים והמכוננים בתולדות ישראל. אז הנה הניתוח שלי לנאום נתניהו. מומלץ לקרוא אותו לפני הקיץ הבא, אם אתם מבינים למה אני מתכוון.

 

נאום מ-צ-ו-י-י-ן !!!

למי שרוצה שורה תחתונה כבר עכשיו –

  • הנאום היה בנוי היטב – רצף לוגי נכון, פאתוס, השראה, סדר, עניין, פשטות, פניה מדוייקת לכל קהלי היעד, והסבר בהיר וקוהרנטי של המציאות.
  • האיור היה נהדר – אפשר לדעת את זה בוודאות לאור העובדה שמיט רומני לא אהב אותו.
  • השימוש בשואה היה מוצדק – אם יש סיטואציה שבה לגיטימי להשתמש בזכרון השואה ככלי שכנוע, זו בדיוק היתה הסיטואציה.
  • האנגלית של נתניהו – למות מקינאה.

 

עכשיו, בואו נפרט קצת. חשוב לנתח את הנאום מנקודת מבט שיטתית ולא אינטואיטיבית. לשם כך צריך לנתח את מטרות הנאום, קהלי היעד של הנאום ומבנה הנאום.

 

מטרת הנאום
שיפוט מקצועי של כל נאום חייב להתייחס לשתי שאלות בסיסיות:


א. האם מטרות הנאום היו נכונות?
ב. בהנחה שהמטרות היו נכונות, האם הנאום השיג את המטרות האלה?

א. לנאום נתניהו היו שתי מטרות נכונות וברורות: האחת – מטרה עיקרית - לגייס את הקהילה הבינ"ל להשתמש באמצעים צבאיים נגד אירן בהקדם. השניה – מטרה חלופית - לשכנע את הקהילה הבינ"ל לקבל בהבנה תקיפה ישראלית עצמאית, במקרה שהעולם לא יתעורר בזמן נגד אירן.
ב. רק הזמן יגיד אם המטרות הושגו. לטעמי, אי אפשר היה לנסות ולהשיג את המטרות האלה טוב יותר ממה שעשה נתניהו בנאומו. בהמשך המאמר אפרט על סמך מה הגעתי למסקנה הזאת.


קהלי היעד של הנאום
כדי להצליח "למכור" את המסר, צריך להגדיר היטב מיהו קהל היעד ולהתאים לו את המסר הנכון. במקרה זה דרגת הקושי היתה גבוהה, כי באותו נאום היה צריך לשלב מסרים שונים לקהלי יעד שונים, מה שהצריך עבודה קשה על מינונים ויחסי גומלין בין המסרים השונים. לטעמי נאום נתניהו התמודד הטב עם פילוח קהלי היעד ועם התאמת המסרים לכל קהל. להלן פירוט קצר של קהלי היעד הרלוונטיים והמסר שהיה אמור להגיע לאוזניהם:

א. הממשל באירן – המסר: אל תטעו בכוחה של ישראל ובנחישותה לתקוף. עוד לא מאוחר עבורכם לסגת מתוכנית הגרעין. אני כרגע מדבר איתכם יפה.


ב. ממשלות העולם המערבי – המסר: אתם צריכים להבין טוב יותר את המציאות. הגרעין האירני הוא לא אפיזודה נקודתית. הוא חלק ממלחמה תרבותית גלובלית מתמשכת מצד הקיצוניים המוסלמיים כלפי כלל אזרחי התרבות המערבית החופשית. היום ישראל היא המאויימת הראשית, מחר אתם הבאים בתור. לכן יעיל ומוצדק למנוע את הסכנה הגלובלית בכל הכוח כבר עכשיו.אם לא תעשו את זה איתנו, לגיטימי שנעשה את זה לבד.


ג. הממשל האמריקני – המסר: ישראל מכבדת ומוקירה את אחותה הגדולה ארה"ב, ועשתה מאמץ מיוחד לקיים את דרישות ארה"ב לאיפוק, אבל יש גבול לגיטימי לכל זוגיות.


ד. אזרחי מדינות המערב ובמיוחד אזרחי ארה"ב – המסר: ישראל היא קורבן איומים וטרור ולכן היא צודקת במאבקה מול אירן. תדחפו את הממשל שלכם לתמוך בישראל, הן ע"י תמיכה עממית "ברחוב" והן ע"י תמיכה אלקטורלית בבחירות (הקרבות בארה"ב).


ה. אזרחי ישראל – המסר: לכו עם ראש זקוף. שנית מצדה לא תיפול!!!

הבניית הנאום
פתיח – ישראל חזקה הרבה יותר ממה שאתם חושבים
נתניהו פתח היטב עם מסר חד וברור, עם הרבה פאתוס על עוצמתם של היהודים ושל מדינת ישראל. המסר כוון ללב של אזרחי ישראל, ולמצח של אחמדיניג'אד, בדיוק בין העיניים. המסר היה פשוט: מי שחושב שהיהודים נשארו ילדי הכאפות של העולם, חי בסרט ישן ובטח עוד עושה ביטוחים אצל שוקה. מי שמתלהב מלכפכף את פישנזון, יגלה מהר מאוד את אלי האנה שובר לו את המפרקת.

ראש פרק 1 – יש מלחמה בין כוחות החושך לבין כוחות האור
נתניהו שרטט למעשה תמונת מציאות ברורה של "מלחמת עולם שלישית" בין העולם המערבי המודרני, המפותח, המקדש את החיים, לבין עולם הרשע האיסלמי הקיצוני, העתיק והחשוך, המקדש את השקר, את הדיכוי ואת המוות. נתניהו הדגיש שבמאבק הזה בין בני אור ובני חושך, ישראל בצד של הטובים.

ראש פרק 2 – כוחות החושך = אירן גרעינית
אם בפרק הקודם דיבר נתניהו על כוחות חושך כלליים, הרי שבפרק זה הוא קורא לילד בשמו: אירן. נתניהו השתמש יפה בטכניקת שכנוע, שהחוקרים הישראליים הדגולים כהנמן וטברסקי כינו "יוריסטיקת ההדמיה", וביקש מהקהל לדמיין "איך ייראה העולם עם אירן גרעינית". במסר ברור לכיוון הקהל האמריקני השווה נתניהו את אירן הגרעינית לאל קאעידה גרעינית – כשהוא יודע שאל קאעידה הוא ביטוי טעון מאוד אצל האמריקנים אחרי טראומת 11 בספטמבר. הוא הזכיר שורת פעולות השמדה ושינאה שהמשטר האירני כבר ביצע עד היום גם ללא נשק גרעיני: רצח כוחות האופוזיציה הדמוקרטית באירן, שותפות לממשל אסד ברצח האזרחים השיטתי בסוריה, שותפות בהרג הכוחות האמריקנים בעירק, באפגניסטן ובלבנון, החדרת מאסות של נשק לעזה ולארצות נוספות בעולם כולל אירופה וארה"ב, הכחשה פומבית של השואה, וקריאה מפורשת להשמדת ישראל. המסר היה פשוט ואפקטיבי: אם את כל זה אירן עשתה ללא גרעין, מקל וחומר דמיינו לעצמכם מה הם יעשו עם נשק גרעיני.

ראש פרק 3 – האלטרנטיבה הכי טובה למניעת הסיכון: הצבת קו אדום
אחרי שהמחיש בפרק הקודם את גודל הסכנה, עבר נתניהו לעסוק בפתרון הראוי. נתניהו ניתח היטב את אי הרציונליות של המשטר בטהרן: משטר קיצוני-דתי-משיחי, שמאמין בג'יהאד עולמי, שמשלח מחבלים מתאבדים, שמעדיף את המלחמה על פני כל דבר אחר, גם במחיר שרידותו. הוא הזכיר שבמשך עשור שלם כשלו המאמצים הדיפלומטיים והסנקציות הכלכליות. כדי להמחיש כיצד קווים אדומים לא מובילים למלחמה, אלא מונעים מלחמה, הוא השתמש באנלוגיות לקווים אדומים מוכרים ומוצלחים מההיסטוריה הקרובה והרחוקה: הקו האדום היעיל שהציבה ברית נאט"ו לפיה תקיפת מדינה אחת בנאט"ו תחשב לתקיפת כל המדינות החברות בנאט"ו. הקו האדום היעיל שהציב הנשיא קנדי בזמן משבר הטילים בקובה שהוביל את הסובייטים להוצאת טיליהם מקובה. והקו האדום שהציבה ארה"ב רק השנה לאירן עצמה, שגרם לממשל בטהרן לסגת מאיומו לסגור את מיצרי הורמוז.

מנגד, הזכיר נתניהו את העדר הקו האדום לסדאם חוסיין בשנת 1990, מה שאיפשר את פלישת עירק לכוויית והוביל למלחמת המפרץ. נתניהו הזכיר גם את העדר הקו האדום לנאצים, מה שאיפשר להם לממש את כל תוכניותיהם השטניות. יש לציין שהאנלוגיה לנאצים עוררה גם ביקורת על ראש הממשלה בנימוק ש"אי אפשר להשוות שום דבר לשואה". אני מבין את הנימוק אבל לא מקבל אותו. הרטוריקה האירנית הגלויה והמפורשת מדברת על השמדת מדינת ישראל בטילי גרעין. התוצאה הדומה מאפשרת, ואף מחייבת לטעמי, שימוש בדוגמה הקיצונית של השואה כטיעון לגיטימי כלפי הקהילה הבינ"ל: אל תתנו לזה לקרות שוב.

ראש פרק 4 – הקו האדום הספציפי לאירן: העשרת האורניום
אחרי שהסביר בפרק הקודם באופן כללי מדוע קו אדום הוא פתרון ראוי, התמקד נתניהו בפרק זה בהסבר על מהו הקו האדום הספציפי בהקשר האירני. נתניהו בחר בצדק להסביר, כמו מורה בשיעור אלקטרוניקה, את המכניקה של בניה והפעלה של פצצה גרעינית. הוא הבין שרוב הצופים בנאום לא ראו מעולם מה שכל טירון כושר לקוי בצה"ל מכיר היטב – נשק. בוודאי שרובם לא מבינים מהו נשק גרעיני. ההתמקדות הלכאורה קטנונית בפרטים הטכניים ובמבנה ההנדסי של המפעלים הדרושים להעשרת אורניום, שידרה מסר חשוב נוסף לצופים: ישראל היא ה-מומחית בעולם לנושא הגרעין האירני ומכירה את הסוגיה עד לפרטים המיקרו-כירורגיים הקטנים ביותר. מי שרוצה להתווכח איתה, שילמד קודם בעצמו את כל החומר. מי שמתעצל ללמוד את החומר, שלא יתווכח איתנו.

במהלך הנאום השתמש נתניהו בטכניקה יפה להשגת קשב מיוחד מצד קהל יעד שהיה חשוב לו במיוחד. הוא הסביר שאירן היא מדינה גדולה ולכן אין לאירנים בעיה להחביא מפעלים וסדנאות המשמשים לייצור הגרעין. כדי להמחיש את גודלה של אירן הוא הסביר שהיא "יותר גדולה מצרפת, גרמניה, איטליה ובריטניה ביחד". שמן של המדינות האלה, כמובן, לא נבחר בגלל שיטחן הגיאוגרפי. נתניהו בחר בכוונה את המדינות החשובות והחזקות ביותר באירופה כדי לאותת להן באופן ספציפי – תגבירו קשב, ישראל בונה על התמיכה שלכן!

ראש פרק 5 – המחשת הדחיפות להצבת הקו האדום דרך איור הפצצה
לאחר שדיבר בפרק הקודם על הקו האדום הספציפי, עבר נתניהו להמחיש את הדחיפות שבהצבתו כאן ועכשיו. רבים בעולם לגלגו על איור הפצצה. אף אחד מהם לא מבין פרזנטציה יותר טוב מנתניהו. תמונה שווה אלף מילים. תמונה בעצרת הכללית של האו"ם המשודרת למאות מליוני צופים בעולם, שווה מאות מיליוני מילים. לטעמי, איור הפצצה עם הקו האדום היה פשוט מעולה!!!
זה היה איור ויזואלי פשוט וברור שמטרתו אחת: להיחרת בזיכרון. המטרה הושגה בגדול. לאחר הנאום שודרה תמונת נתניהו והאיור בכל מהדורת חדשות, והופיעה כתמונה ראשית בעמודים הראשיים של כל עיתוני העולם. כולם לא מפסיקים לדבר על האיור עד היום. מסר הדחיפות עבר הכי טוב שאפשר: "אל תגידו שלא הבנתם, שלא ידעתם, שלא שמעתם". את הצגת איור הפצצה צריכים ללמוד בבתי ספר לתקשורת בכל העולם, לפחות כמו את קריעת החלטת האו"ם המשווה בין ציונות לגזענות על ידי שגרירנו חיים הרצוג ב 1975.


מעניין לציין שהמילה urgency שבה השתמש נתניהו, שימשה ב – 2008 גם את ברק אובאמה בקמפיין הבחירות שלו, כשהסביר מדוע למרות גילו הצעיר הוא מתמודד כבר עכשיו לנשיאות. אובאמה ציטט את מה שמרטין לותר קינג כינה ב"נאום החלום" המפורסם שלו: "the fierce urgency of now" (הדחיפות הגדולה של ה"עכשיו"). נתניהו היה יכול לטעון כלפי אובאמה: אם יש דחיפות לעשות הכל כאן ועכשיו כדי לבחור אותך לנשיאות, מקל וחומר יש דחיפות לעשות הכל כאן ועכשיו כדי למנוע גרעין מאירן.


את הפרק הזה סיים נתניהו בשאלה רטורית מהדהדת, שהציגה באופן אבסורדי את העמדה הגורסת שיש עוד זמן בסוגיה האירנית: "האם אנחנו רוצים לתלות את שלום העולם כולו רק בהנחה שנוכל לגלות בזמן סדנה קטנה שבה מכינים ראשי נפץ גרעיניים, במדינה שגודלה כחצי אירופה?"

סיום – אוייבי ישראל הם אוייבי העולם המערבי כולו
בסיום נאומו חזר נתניהו והדגיש את הפער בין שני הצדדים ל"מלחמת העולם השלישית": מצד אחד המערב שבתוכו ישראל, ומצד שני האיסלם הקיצוני שבראשו אירן. נתניהו ביקש להגביר את תוקף דבריו, באמצעות איזכור נאומו של אובאמה מול אותה עצרת כללית של האו"ם יומיים קודם לכן. אובאמה הצהיר בנאומו שאירן גרעינית לא באה בחשבון. נתניהו כאילו אמר: "אתם רואים, אובמה ואני אומרים כמעט אותו דבר".

נתניהו סגר את נאומו בניסיון לייצר דיסוננס אצל כל מגלגלי העיניים בעולם המערבי, הדוגלים בערכי ההומניזם אך מתנגדים לתקיפה באירן בשם אותו הומניזם. המסר היה ברור: מי שמרחם על אכזרים, סופו להתאכזר לרחמנים. העולם כבר נכשל בזה יותר מפעם אחת. מי כמונו יודע.

 

אני מוכרח לציין שבאופן אישי אני לא נמנה עם תומכיו הפוליטיים של נתניהו. אבל לאחר שצפיתי ב"נאום הפצצה" באו"ם, הרגשתי גאווה גדולה להיות יהודי וישראלי. תודה, אדוני ראש הממשלה!!!

 

 

הדרכות לשיפור הפרזנטציה בראיונות עבודה ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים מקצועיים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא פרזנטציה ושכנוע


 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com