זהירות פרזנטציה! על הצלחת יש עתיד בבחירות 2013

 

זהירות פרזנטציה! על הצלחת "יש עתיד" בבחירות 2013


מאת: עו"ד אופיר צומן
, ינואר 2013


 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 

 


בשיר המבריק של קובי אוז "זלמן זה לא אתה", מסופר על זלמן - חקלאי עשיר ומקושר היטב, שבנה לאורך השנים קריירה עסקית מצליחה ומשפחה לתפארת. את הצלחתו בכל תחום בחיים ייחס זלמן לכישרונותיו ולעבודתו הקשה, מה שגרם לו לעוף על עצמו כמעט כמו אביב גפן. יום אחד החל לשמוע בת קול שאמרה לו שהצלחתו בכלל לא קשורה אליו, אלא נובעת מכוחות גדולים הרבה יותר ממנו. אתה לא מה שאתה חושב שאתה, חזרה ואמרה לו בת הקול, "אתה פשוט זלמן".

 

השיר של אוז בא ממקום עמוק של יהדות ואמונה, והמסר ממנו הוא שגם אנשים שהצליחו בגדול (ואולי במיוחד אנשים שהצליחו בגדול), צריכים לסגל לעצמם מידה של ענווה. כידוע, במקרים רבים נופלת עליך בוחטה של מטבעות סתם כי המכונה מקולקלת.  

 

טעות הייחוס הבסיסית

הספרות המחקרית בתחומי הפסיכולוגיה החברתית והמנהיגות מתייחסת במפורש לסינדרום "זלמן זה לא אתה". המושג "טעות הייחוס הבסיסית", למשל, מתאר נטיה שגויה של אנשים לייחס התרחשות של אירועים שונים לתכונותיו ולאישיותו של האדם המרכזי הפועל בהם, במקום למאפייני המצב והנסיבות, שהם הגורמים האמיתיים להתרחשותם של אותם אירועים. דוגמה לכך היא התפיסה הרווחת שנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הוא זה ששיפר את הכלכלה האמריקנית. חוקרים שונים טוענים כי הסיבות לשיפור הכלכלה בתקופת קלינטון היו קשורות לגורמים חברתיים אובייקטיביים, כגון המבנה הדמוגרפי של האוכלוסייה בארה"ב – גורמים שלא היו קשורים כלל לתפקודו של הנשיא.

 

גם תיאוריות מנהיגות שונות, כגון "תיאוריית האדם הדגול" ו"תיאוריית התכונות", ייחסו את נהיית ההמון אחרי המנהיג בעיקר לתכונותיו יוצאות הדופן ולאישיותו הסוחפת של המנהיג, ולא לנסיבות אובייקטיביות, שבמקרים רבים הן אלה שגרמו ליחסי המנהיגות. דוגמה לכך היא משה דיין, שנתפס מנהיג נערץ בתקופות חוסר הביטחון הלאומי של מלחמות ששת הימים ויום הכיפורים, אולם לאחר שחזרה תחושת הביטחון הלאומי, הועם זוהרו של דיין.

 

יאיר זה לא אתה

תשעה עשר המנדטים של "יש עתיד" בבחירות השבוע הם הצלחה פוליטית מרשימה לכל הדעות. יחד עם זאת נדמה שחלק גדול מההישג כלל אינו קשור לתכונותיו ולאישיותו של יאיר לפיד. בדומה לוויקי כנפו ב 2003, ולדפני ליף וסתיו שפיר בקיץ 2011 - לפיד של בחירות 2013 היה סטטיסט כמעט אקראי בהצגה שהופקה ובוימה על ידי כוחות חברתיים גדולים הרבה יותר ממנו. כל אחד מהארבעה הנ"ל "הוכתר" כמנהיג לא בגלל אופיו, כישרונו או ניסיונו המנהיגותי המוכח ורב השנים (לאף אחד מהם לא היה ניסיון כזה), אלא בעיקר מפני שלהמונים היה נוח באותו רגע להשתמש בו כסמל למאבק של עצמם. את אותו התפקיד בדיוק היו יכולים למלא גם אנשים אחרים. זה כמו תשעה יהודים ש"חוטפים" את האדם הראשון שעובר לידם כדי שישלים להם למניין. כל אחד שעובר בסביבה הוא מתאים לתפקיד, רק כי הוא עבר שם. בסרט "בראיין כוכב עליון" יצרה חבורת מונטי-פייטון גירסה מוצלחת במיוחד של התופעה.

 

המחאה החברתית, האכזבה מהשלטון הנוכחי, והעדר האלטרנטיבות לנתניהו במירוץ לראשות הממשלה – כל אלה הכתיבו צורך חברתי גורף בהצבעת מחאה. ב 1999 וב 2003 היתה זו מפלגת שינוי שמילאה את הצורך, ב 2006 היתה זו מפלגת הגמלאים.

 

גם במקרה זה, נראה שההצבעה ל"יש עתיד" היתה "הצבעת-נגד" ולא "הצבעת-בעד". זו היתה הצבעה נגד השלטון הנוכחי ולא הצבעה בעד יאיר לפיד. לא לחינם הסקרים לא הצליחו לצפות מראש את מספר המנדטים של המפלגה. עושה רושם שחלק גדול מהקולות שקיבל לפיד היו ממצביעים מתלבטים שהחליטו למי להצביע רק ברגע האחרון מול ערימות הפתקים בקלפי. לגבי אותם מצביעים, לא היה הרבה הבדל בין פתק של "יש עתיד" לבין פתק לבן.

 

הפרזנטציה ניצחה את החזון

עקבתי בעניין רב אחרי יאיר לפיד מאז שהכריז על כניסתו לפוליטיקה. דווקא מפני שהזדהיתי עם כמעט מאה אחוז מהמצע של "יש עתיד", נדלקה לי לגביו נורת אזהרה. זה נראה טוב מדי מכדי להיות ריאלי. החלטתי לא להסתפק בתחושות בטן ובאינטואיציה. באחד הניוזלטרים הקודמים ניתחתי לעומק את הנאום הפוליטי הראשון של לפיד. לפני מספר שבועות כתבתי מאמר שניתח את העימות של לפיד מול אריה דרעי בתוכנית "משעל חם". קראתי חומרים מתוך האתר של המפלגה וצפיתי במספר נאומים נוספים שלו. לאורך כל קמפיין הבחירות נשמעה לי הרטוריקה של לפיד מלוקקת מדי, מטיפה מדי, רדודה מדי וזחוחה מדי. ככה בדיוק הרגשתי גם כשקראתי חלק מהמאמרים שכתב כשהיה עיתונאי.

 

יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' התחרו על קולות תומכי המחאה החברתית. אם מקבלים את ההנחה שמנהיגות כריזמטית היא חזון + פרזנטציה, אז ההכלאה בין לפיד ויחימוביץ' היתה יכולה לייצר אלטרנטיבה לביבי. בהקצנה מסויימת ניתן לומר שליחימוביץ' יש רק חזון, וללפיד יש רק פרזנטציה. אני מרשה לעצמי להניח שרוב מוחלט של מצביעי לפיד לא קראו בעיון את המצע שלו. הם הצביעו עבורו כי באופן כללי הוא "בא להם טוב" - בעין ובאוזן. בדיוק מאותה סיבה רבים נמנעו מלהצביע לשלי יחימוביץ', למרות שהמחאה החברתית רשומה בקוד הגנטי שלה. שלי פשוט "באה להם לא טוב" - בעין ובאוזן. כמו בדירוגים של "פנאי פלוס" ככה גם בפוליטיקה – מסתבר שה"יפים" הם גם "הנכונים". אם יחימוביץ' היתה גבר חתיך, יש סבירות לא רעה שהיא היתה היום ראש ממשלה. הסיפור של לפיד ויחימוביץ' הוא למעשה הסיפור של החברה שלנו, שמחשיבה את העטיפה יותר מאשר את התוכן. כמו בסידרה "טירונות" – תסתכלו עליהם ותיראו אותנו.

 

עכשיו זה כן אתה

בפרומו של "עובדה" ששודר הערב בערוץ 2, שואל הכתב את לפיד האם בבחירות הבאות הוא מתכוון להתמודד על ראשות הממשלה, והאם הוא חושב שהוא ינצח בהתמודדות הזאת. על שתי התשובות ענה לפיד, ללא היסוס, בחיוב. כששמעתי את זה נזכרתי שאחרי שסיימתי את התואר הראשון, השתתפתי באחד המוסדות האקדמיים בקבוצת מיקוד שבדקה את הביקוש לתואר שני בינלאומי במנהל עסקים. כולם בקבוצה התלהבו מהקונספט הלימודי שמכשיר את הסטודנטים תוך שנתיים לתפקידי ניהול גלובלי. בדעת מיעוט טענתי שלפני שילדים בני עשרים וחמש מנהלים את העולם, כדאי שיצברו קצת ניסיון בניהול משמרת ב"פיצה האט". כבר אז לא התלהבתי מקיצורי דרך...

יש הרבה זמן עד הבחירות הבאות. לאחר הרכבת הממשלה יצטרך יאיר לפיד לפרוע את השטרות הנדיבים והחד משמעיים שרשם לציבור בתקופת הבחירות. זה יהיה אתגר לגמרי לא פשוט למי שקיבל את כוחו הציבורי מהמחאה נגד ממשלת הליכוד, והופך בעצמו להיות חלק מרכזי בממשלת הליכוד. יש להניח שבשנים הקרובות יסתכל ציבור גדול של אזרחים על לפיד בזכוכית מגדלת, ויבחן האם הוא עשוי מחומרים של מנהיג אמיתי, או שהוא פשוט זלמן.
 
 


 


הדרכות לשיפור הפרזנטציה ע"י עו"ד אופיר צומן

רוצה לקבל טיפים ומאמרים מקצועיים מאת עו"ד אופיר צומן ישירות למייל? הרשם עכשיו לניוזלטר

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר צומן בנושא פרזנטציה ושכנוע


 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com