הסברה ישראלית אפקטיבית במהלך מבצע צוק איתן - עו'ד אופיר צומן

 

פרזנטציה ישראלית אפקטיבית ב"צוק איתן"


מאת: עו"ד אופיר צומן, יולי 2014 

מתוך הניוזלטר הדרכה ופרזנטציה תכלס - כל הזכויות שמורות ©

 

מבצע "צוק איתן" ניפק לנו לא מעט רגעים של הסברה ישראלית מצויינת. הנה כמה דוגמאות לסרטוני הסברה כאלה, בתוספת הסבר מקצועי קצר על מרכיבי ההסברה האפקטיבית. כי אם כבר להיכנס לסרטים - אז לפחות לסרטים האלה!

 

 

יהללך אוייב לשעבר ולא פיךָ

אמירה של אדם בניגוד ל"אינטרס הטבעי" שלו, נתפסת אמינה יותר מאשר אמירה של "צד מעוניין". תיזכרו בפרוטוקולים של זקני ציון ובנטורי הקרטא. בענייננו - כאשר אדם המזוהה עם ארגון טרור מדבר בשבח ישראל, הדברים מפתיעים, ומעוררים עניין, מחשבה והפנמה. הסברה מסוג כזה היא אפקטיבית במיוחד. זה כמו שהפרקליטות תטען שצריך לזכות את הנאשם.

 

הנה דברים שאומר ד"ר תאופיק חמיד בזכות ישראל ובגנות החמאס. 

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלו להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח האוייב שהפך לאוהב - ד"ר חמיד היה בעברו פעיל טרור בכיר בארגון איסלמי קיצוני, ומקורב לצמרת ארגון אל קעידה. עובדה זו מקנה אמינות מיוחדת לדבריו בשבח ישראל - האוייבת הגדולה של האיסלאם הקיצוני.
 2. כוח המדעיות - ד"ר חמיד הוא כיום מומחה אקדמי לאיסלאם קיצוני. עובדה זו גורמת לדבריו להיתפס כיותר "מדעיים" ואובייקטיביים, ובכך מגבירה את אמינותם.
 3. כוח העדות האישית - הוא מספר שהיה בישראל פעמיים והתרשם במו עיניו שישראלים לא שונאים ערבים. עדות אישית מגבירה את אפקטיביות המסר.
 4. כוח האנלוגיות - חמיד מציין שמיליון ערבים חיים בשלום בישראל כבר שנים, מה שמוכיח שישראלים לא שונאים ערבים. עוד הוא מזכיר שכאשר הנשיא סאדת הושיט לישראל יד לשלום, היה שלום! מה שמוכיח שהחמאס הוא זה שלא רוצה שלום.
 5. כוח הלוגיקה - חמיד משתמש בהנמקה לוגית מגובה בעובדות. זה עובד רק על אינטלקטואלים ולא על הרחוב, אבל חלק חשוב מקהל היעד של ההסברה הישראלית הוא אינטלקטואלים: מנהיגי מדינות המערב, אקדמאים במערב, והתקשורת המערבית.

 

 

יהללך אח-זר ולא פיךָ

הנה דברים שאומר ל - CNN מסעב חסן יוסף, בנו של מייסד החמאס, שכותש את החמאס ממסד ועד טפחות.

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלו להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח האוייב שהפך לאוהב - יוסף הוא בנו של מפקד בכיר בחמאס שהיה ממייסדי החמאס. עדות שלו בזכות ישראל משולה לאבי נימני מדברר את הפועל ת"א.
 2. כוח המומחיות - יוסף כתב מספר ספרים על החמאס, מה שהופך אותו לאיש מקצוע שמכיר את דפוסי החשיבה והפעולה השיטתיים של החמאס לא רק מהשטח ("מלמטה למעלה") אלא גם מבחינה אקדמית ("מלמעלה למטה").
 3. כוח העדות האישית - יוסף ינק את האידאולוגיה החמאסית מהבית מגיל אפס, ובוודאי בקיא בה יותר מכל המראיינים ב - CNN או ב - BBC. הוא מתאר את הפלסטינים כ"קהל שבוי" של מנגנון איסלאמיסטי קיצוני, כוחני ואלים. לאדם שהוא תוצר של מערכת כלשהי, יש זכות מיוחדת לבקר את המערכת שאליה השתייך, בדומה, למשל, לנציבי קבילות החיילים והשופטים.

 

 

יהללך זר מתוק ולא פיךָ

ד"ר ג'וליה פולה מכטיי, היא רופאה איטלקיה, לא יהודיה, שגרה בישראל ועובדת כמתמחה בניתוחי לב בבית החולים וולפסון. סטטוס שכתבה בפייסבוק בזכות ישראל, זכה לפרסום רב בעיתונות באיטליה.

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלה להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח הנייטרליות - אמנם אין כאן נייטרליות מושלמת (היא נשואה לישראלי וחיה ועובדת כיום בישראל), אבל היותה אזרחית איטליה ולא יהודיה, מגביר את האובייקטיביות שלה ומציג אותה כמעין "כתבת זרה" המוצבת בישראל. חלק מהאירופאים יכולים להזדהות איתה.
 2. כוח הרגש - כאמא צעירה לתינוק בן 3 חודשים, מספרת ד"ר מכטיי על הריצה למרחב המוגן בכל פעם שנשמעת אזעקה, ובכך מציגה את הפן החלש של ישראל בעימות מול החמאס. אנשים מזדהים עם הגיבורים שסובלים בסיפור.
 3. כוח העדות האישית - כרופאה, מעידה מכטיי שראתה אזרחים פלסטיניים, כולל ילדים, מגיעים לטיפול רפואי בישראל, וזוכים להתייחסות זהה לזו של מטופלים ישראליים. בכך מציגה את הפן ההומני של ישראל בעימות מול החמאס האגרסיבי. אנשים נוטים להזדהות עם הגיבור שמתייחס באנושיות לאוייב.

 

 

יהללך סלב ולא פיךָ

ג'ואן ריברס היא קומיקאית יהודיה מפורסמת. שניה לפני שעלתה על טיסה, היא נשאלה מה דעתה על מה שקורה בעזה. זו היתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה נורתה פצצת אטום לעבר עזה.

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלה להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח ה"מה אתם הייתם עושים" - "אם ניו ג'רסי היתה יורה טילים על ניו יורק וחופרת מתחתיה מנהרות טרור, אנחנו, הניו יורקים, היינו מוחקים את ניו ג'רסי מעל פני האדמה" - אמרה ריברס, והזכירה לדוד סם שהוא הרבה יותר אכזרי מהאחיין שלו שרוליק.
 2. כוח הפשטות - "לאן תושבי עזה אמורים לברוח?" שואל אותה המראיין, והיא עונה: "לא איכפת לי לאן הם יילכו, הם התחילו, הם האחראים...". הפשטות הילדותית נטולת העכבות של הקומיקאית, מקלפת את מעטה הפוליטיקלי-קורקט שבו מחוייבים דוברים "רציניים" ומייצרת טיעון אסרטיבי שקשה לעמוד מולו.
 3. כוח ההומור - המראיין מזכיר לה את התמיכה הפומבית בפלסטינים שהביעה סלינה גומז (כוכבת ערוצי ילדים, והחברה של המר"ן, ג'סטין ביבר). ריברס לא מתבלבלת ויורה תגובה עוקצנית על רמת האינטליגנציה של נערת הפוסטר המתבגרת.

 

 

יהללך חבר ולא פיךָ

אנט חאסכייה היא ערביה מוסלמית, חד הורית, ששני ילדיה משרתים בצה"ל. מנהיגה טבעית, עם אומץ לב ואינטגריטי יוצאי דופן, שמספרת למה התעקשה שילדיה ישרתו בצבא, ולמה היא רוצה לשנות את התרבות האלימה בחברה שבה גדלה.

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלה להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח השלמות העצמית - אסרטיבית, אמיצה, לא פוחדת מכלום, לא מתלהמת, מסרבת לראות את העולם ב"אני" ו"הם".
 2. כוח ההקרבה - מוכנה לשלם מחיר גבוה, חברתי וכלכלי, תמורת הגנה על עקרונותיה, מה שהופך אותה לסמל מנהיגות, סוג של נלסון מנדלה מקומית.
 3. כוח הפשטות - על ההבדל בין הפלסטינים לישראלים היא אומרת: "הם מקדשים את המוות, אנחנו מקדשים את החיים". על מחיר ההקרבה היא מודיעה: "אני מוכנה למות אמיצה מאשר לחיות טיפשה".

 

 

יהללך פלאש-מוב ולא פיךָ

קבלו פרזנטציית "פלאש-מוב" מדהימה של קבוצת יהודים מאוסטריה, שממחישה מעולה איך הישראלים חיים תחת התקפת הטילים של החמאס. ריספקט!  

 

 

מה גורם לפרזנטציה שלהם להיות כל כך אפקטיבית:

 1. כוח המימד הויזואלי - כל האנשים נשכבים על הריצפה.
 2. כוח המימד הקולי - רעש האזעקה.
 3. כוח ההפתעה - הכל קורה בלי אזהרה מוקדמת.
 4. כוח הטיימינג - כולם משתפים פעולה באותו זמן.
 5. כוח הפרטים הקטנים - שימו לב למשל לנכה על כיסא הגלגלים.
 6. כוח ההתכוננות מראש - הכל תופעל כמו שעון.
 7. כוח הפשטות - בלי תחכום מיותר. פשוט וקליט.
 8. כוח ההתאמה לקהל היעד - כרוז מסביר בסוף בשתי שפות.
 9. כוח הסיום ש"נועץ" את המסר המרכזי בתודעה - הכיתוב בסוף הסרט Free Gaza from HAMAS - משתמש בטרמינולוגיה של האויב ושל הצדקנים במערב, כדי להפנות את האש ההסברתית אל האשם האמיתי בסבל של אזרחי עזה התמימים - החמאס!

 

ארץ נהדרת

כולנו מקווים ומתפללים שיהיה שקט - גם הלוט"ר וגם הלוטרה. בינתיים - הקליקו כאן ותראו איך מסיימים מאמר כמו שצריך!

 

 

 

צור קשר עם עו"ד אופיר צומן, וקבל הצעה להדרכה לשיפור משמעותי של הפרזנטציה 

הנה, הטלפון והמייל ממש כאן למטה :) 

 

        

אברהם שמחי 3 רחובות
נייד 054-6536111
משרד 08-9453582
פקס 08-9453603
ofir@ofirtzuman.com