• אופיר צומן

אל תשפטו כל כך מהר: על פרשת אלעזר שטרן ומירי רגב

פרזנטציה מהשטח: על סערת התבטאותו של ח"כ אלעזר שטרן כלפי השרה מירי רגב בנוגע לאופן קידומה בצבא -1. מזה 18 שנים אני עוסק במניעת הטרדה מינית - מרצה לעשרות אלפי אנשים, מכשיר מאות אחראיות למניעת הטרדה מינית בארגון, מנהל את פורום-האחראיות הכי גדול בארץ, מנהל הליכי בירור בארגונים, כותב חוות דעת משפטיות בנושא, מתראיין בתקשורת על פרשות אקטואליות, ואפילו כתבתי ספר על החוק למניעת הטרדה מינית לצפיה והורדה לחצו כאן - תתפנקו!


אחרי כל זה, אי אפשר לחשוד בי כמי שלא יודע לזהות הטרדה מינית או כמי שמקל ראש בתופעה. להיפך. בברנז'ה של מניעת ההטרדות אני ידוע כמחמיר (מוזמנים לצפות בראיונות שלי בתקשורת בקישור הנ"ל ולהחליט בעצמכם).


2. אבל יש עוד תחום שבו אני מחמיר - בדיקה קפדנית של העובדות לפני שמגיעים לשיפוט מוסרי או ערכי של אירוע כלשהו. בחינה מדוקדקת ומקדימה של העובדות היא מן הרגל מוזר שלי כעורך דין, כמרצה לאתיקה, כחוקר, אבל גם כאדם שמשתדל להיות הוגן. פשוט חשוב לי להבין קודם מה באמת קרה, ורק אחר כך לשפוט אם זה טוב או רע.

בשיפוט מוסרי יש תרשים זרימה לוגי הכרחי:

עובדות > סיפור עובדתי > מסקנה שיפוטית ערכית. תראו, אפילו צילמנו לא מזמן פינה על זה - לצפייה לחצו כאן.


3. צפיתי בנאומו של ח"כ אלעזר שטרן יותר מפעם אחת, כדי לוודא ששמעתי נכון כל מה שהוא אמר. הוא אמר למירי רגב כמה פעמים בווריאציות שונות את המשפט: "אני לא רוצה לדבר פה איך התקדמת". אלה העובדות היבשות.


4. איזה "סיפור עובדתי" מספרות העובדות היבשות האלה? יש שני סיפורים חלופיים אפשריים:

אפשרות א - היתה פה רמיזה על התקדמות לא ראויה של אישה "דרך המיטה". זו הערה בעלת אופי מיני שנשמעת לא פעם נגד נשים שהגיעו למעמד או לתפקיד בכיר.

אפשרות ב - היתה פה רמיזה על התקדמות לא ראויה של אדם במערכת תעסוקתית, ללא קשר למגדרו או למיניותו.


5. רוב המסקנות השיפוטיות שראיתי וקראתי תקפו את שטרן, כשהנחת הבסיס של כולן היתה שהאפשרות הראשונה היא הפרשנות הבלעדית והיחידה לדבריו. ייתכן שזה נכון. אבל גם ייתכן שזה לא נכון - וזו הנקודה העיקרית כאן.

הנה עוד פרמטר עובדתי: אלוף אלעזר שטרן היה ראש אכ"א בצה"ל. בתפקידו הוא היה "סמנכ"ל משאבי האנוש" של הצבא. אם מישהו בצבא התקדם לדרגות בכירות מאוד (למשל אל"מ ותא"ל) באופן בלתי ראוי מבחינת תהליכי ההשמה המחייבים בצבא, סביר שראש אכ"א יידע את זה ויכעס על זה. בזמן אמת או בדיעבד.


דוגמה להליך קידום לא ראוי יכולה להיות למשל, קצין בלתי מוכשר שמתקדם רק הודות לחנופה והתרפסות שלו למפקדיו.


דוגמה נוספת להליך קידום לא ראוי יכולה להיות, קצין בלתי מוכשר שמתקדם רק הודות לכך שהצליח לברוח ממבחני כשירות לתפקיד: מרכזי הערכה ומבחני סינון, דינמיקה קבוצתית וכו'.


6. הנה כתבה במגזין "העין השביעית" על מסלול קידומה בצבא של מירי רגב. מאפיין מרכזי בכתבה: קידומה של מירי רגב בצבא היה הודות לחנופה והתרפסות שלה בפני מפקדיה: לצפיה בכתבה.

הנה עוד כתבה ב"מעריב" על כך שמירי רגב התקדמה לדרגות בכירות בצבא מבלי לעבור מרכזי הערכה ומבחני סינון ודינמיקה קבוצתית, כפי שנדרשו הקצינים האחרים בדרגתה לעבור כתנאי לקידום: לצפיה בכתבה.


מהכתבות האלה (תקראו אותן מהתחלה ועד הסוף לפני שאתם מגיבים פה מהבטן) עולה בפירוש אפשרות סבירה שהסיפור העובדתי השני הוא הנכון. אם נוסיף לכך את היכרותנו בשנים האחרונות עם מירי רגב הפוליטיקאית, ההסתברות שהסיפור העובדתי השני הוא הנכון רק מתחזקת. לפחות לדעתו של חלק מהציבור, מירי רגב היא הרבה יותר שרת הקומבינות וההתרפסות לביבי ולמצביעי הליכוד מאשר שרת התרבות.


7. מכיוון שאף אחד לא יודע למה באמת התכוון אלעזר שטרן במשפט "אני לא רוצה לדבר פה איך התקדמת" (חוץ משטרן עצמו), מן הראוי היה קודם להבין למה הוא התכוון באמת ורק אז להתנפל עליו.

אם הוא באמת התכוון לאופציה הראשונה, הסקסיסטית - הוא הרוויח את הגינויים על הטרדה מינית ביושר.

אם הוא באמת התכוון לאופציה השניה, ה"משאבי-אנושית" - אולי הוא ראוי לשבחים על חשיפת שחיתות בצה"ל, ואולי הוא ראוי לגינויים על כך שבחר להגיד את זה בנאום פומבי בדיעבד ולא בהליכי ביקורת או שיפוט סגורים בצה"ל בזמן אמת. מה שבטוח, הוא לא ראוי לגינויים על הטרדה מינית או מיזוגניה.


8. אני מרגיש שההתנפלות על שטרן היתה מוקדמת מדי, בוטה מדי ופוליטית מדי.

האג'נדה החשובה של כבוד האישה, שוויון הזדמנויות וקידום נשים - אג'נדה שאני מאמין בה ועוסק בה מכל הכיוונים כמעט 20 שנה - לא יצאה נשכרת מהמתקפה על אלעזר שטרן, להיפך. המתקפה האוטומטית הזאת בגלל משפט שכוונתו לא הובהרה עד הסוף, לטעמי, רק הזיקה למאבק הפמיניסטי והציגה אותו כ"ג'יהאד" - בדיוק כמו שהשוביניסטים והשוביניסטיות אוהבים לעשות כשהם מנסים להקטין את המאבק הצודק והחשוב למען נשים. הפמיניזם במקרה זה עשה עבודה מצויינת לטובת השוביניזם.


9. הפרמטר הכי עצוב ואבסורדי כאן הוא ירי כוחותנו על כוחותנו בתוך הנגמ"ש הערכי:


כל אנשי הערכים והאתיקה התגייסו לתקוף את שטרן - אדם בעל די.אנ.איי ערכי, שלא פעם הפגין מנהיגות יוצאת דופן והביע עמדות מוסריות חשובות, גם בנושא קידום נשים, תוך לקיחת סיכון אישי.


וכל ההתגייסות הקולוסאלית הזאת באה לטובת מי? מירי רגב???!!! - אדם שעד היום לא ידע בכלל מה זה פמיניזם, שלא לדבר על ערכים, צדק, שוויון, דמוקרטיה, תרבות...


לא מגיע לו. לא מגיע לה. לא מגיע לנו. לפחות עד שיוכח אחרת!!!

© 2019, כל הזכויות שמורות לעו״ד אופיר צומן