• אופיר צומן

החוק הוא הפשע המושלם

כולם יודעים לזהות פשע, לא כולם יודעים לזהות חוק שמכסה על תופעה מביכה. חשבון נפש רגע לפני תום מושב הכנסת.


הוא רע, הוא פוגע באנשים רבים, כולם יודעים מי עשה אותו, העקבות ברורים וגלויים, ולמרות זאת אף אחד לא נענש. החוק הוא הפשע המושלם. החוק חסין כמעט באופן מוחלט בפני ביקורתם של בית המשפט ומבקר המדינה, וחסין ברוב המקרים גם בפני מחאה ציבורית. הציבור חונך במשך דורות ש"חוק זה חוק" ואזרחים ישרים צריכים לקיים את החוק.


חוק שיפוט בתי דין רבניים מעניק את הסמכות הייחודית לדון בענייני נישואין וגירושין לבתי הדין הדתיים, ובכך מנציח אפליה חוקית וממסדית כלפי נשים. חוק טל שנכנס לתוקף ב-2002 מסדיר באופן חוקי השתמטות מסיבית ומממוסדת של ציבור שלם משירות צבאי.


חוק התכנון והבנייה מאפשר לרשות המקומית להפקיע מאזרחים קרקעות לצורכי ציבור, כאשר ידוע לכל כמה שרירות ושחיתות קיימות בנושאי קרקעות ברשויות המקומיות. אותן הרשויות יודעות גם לעשות בדיוק ההיפך – להפקיע שטחים מהציבור ולהעביר אותן לאנשים פרטיים. הן מוכרות כחוק את חופי הים לכרישי נדל"ן ומשמידות כחוק שטחים ירוקים לטובת בניית בניינים ואזורי מסחר ששווים לה מיליונים. אותן רשויות גם מעניקות כחוק רישיונות עסק לבעלי מועדוני חשפנות המנצלים נשים וסוחרים בהן ובכך מנציחות נורמה פלילית מהחמורות שקיימות בישראל.


חוק חסינות חברי כנסת מקנה את הסמכות להסרת החסינות לחברים של החשוד בכנסת במקום לרשויות החוק. את החסינות של נעמי בלומנטל, למשל, סירבו בהתחלה חבריה מוועדת הכנסת להסיר. החסינות הוסרה רק אחרי שהיא בעצמה ביקשה להסירה.


ריח בחירות באוויר


בשנת 2007 רשמו חמשת הבנקים הגדולים בישראל רווחים של יותר מ-12 מיליארד שקל מעמלות - שיא של כל הזמנים. חוק עמלות הבנקים שאושר בכנסת לאחרונה מתיימר לפתור את הבעיה אולם הוא רק מחמיר אותה. הוא אינו מסדיר את אי התחרות בשוק הבנקאות וממשיך לתת לקרטל הבנקים המתואמים ביניהם לגיטימציה לגזול את כספו של הציבור והפעם באישור החוק. לא בכדי מפעילים הבנקים באגרסיביות זה שנים חברות לוביסטיות כדי להשפיע על חברי כנסת להצביע לטובת המשך גזל הציבור.


חוק הלוביסטים שנכנס לתוקף באפריל השנה מגביל פעולות שתדלנות בכנסת. לפי מחקר שערכה תנועת תודעה חברתית ופורסם בפברואר השנה, פועלים בכנסת כחוק למעלה מ-40 לוביסטים (ורבים נוספים שלא כחוק). רק שלושה מהם פועלים למען אוכלוסיות חלשות, כל השאר למען אינטרסים כלכליים. עצם התרת מקצוע הלוביסט בחוק היא לא מוסרית ואנטי דמוקרטית. לאחרונה סיפר

ח"כ רובי ריבלין על תקופה שבה הלוביסטים בכנסת הרימו פיזית את ידם של חברי הכנסת בעד הצעות חוק שעל קידומן קיבלו הלוביסטים שכר.


חוק העונשין קובע כי חשיפת מידע מצד עובד ציבור, למשל חשיפת שחיתות שלטונית בפני הציבור, היא עבירה פלילית שדינה שלוש שנות מאסר. עו"ד ליאורה גלאט ברקוביץ' מפרקליטות המדינה, שחשפה חשד לשחיתות של רה"מ אריאל שרון, פוטרה מתפקידה והסתכנה בהרשעה פלילית.


נראה שאת השערורייה המוסרית הגדולה מכולן מייצר חוק הכניסה לישראל, אשר מכוחו מגורשים פליטי רצח העם בדרפור מתחומי המדינה בחזרה למלתעות האימה בסודן או לחיי חוסר כל במדינות שום מקום.


כידוע, בית המחוקקים שלנו אינו זוכה לתדמית ציבורית מלבבת. אף על פי כן אני סבור שיש כיום לא מעט חברי כנסת שעושים עבודה מצוינת למען הציבור. כשריח הבחירות באוויר, תפקידנו לדאוג שרק הם יישארו שם לאחר הבחירות.

© 2019, כל הזכויות שמורות לעו״ד אופיר צומן