• אופיר צומן

טיפול בהתנגדויות : איך לא להתרגש מביקורת שלילית

בואו תשמעו סיפור -

ב - 3 באוקטובר 2012 התקיים העימות הראשון בין ברק אובמה לבין מיט רומני במסגרת המירוץ לנשיאות ארה"ב. התבקשתי על ידי מעריב NRG ללוות את סדרת העימותים הנשיאותיים בכתיבת מאמרי פרשנות על העימותים.כזכור, בעימות הראשון הפתיע רומני את כולם והתעלה מעל ומעבר לציפיות. לאדם הסביר זה נראה כמו ניצחון של רומני בנוק-אאוט על מאסטר הפרזנטציה אובמה. אבל לאחר שצפיתי בעימות, הגעתי למסקנה אחרת משאר העולם. כאיש מקצוע בתחום הפרזנטציה והשכנוע מאז ומתמיד הרגשתי מחוייב אך ורק לאמת המקצועית, גם אם היא סותרת את עמדת ההמונים. המסקנה שלי היתה שהעימות הסתיים הרבה יותר קרוב לתיקו מאשר לניצחון של רומני, וודאי לא בנוק-אאוט. הנה המאמר הראשון בסידרה לשיפוטכם:

מאמר ניתוח דיבייט נשיאותי מס' 1 בין אובמה לרומני - מעריב NRG - עו"ד אופיר צומן.


על המאמר התקבלו באתר ובדף הפייסבוק של מעריב NRG הרבה מאוד תגובות זועמות מגולשים. ליקטתי עבורכם מדגם איכותי ורהוט במיוחד:


בהמשך התקיימו עוד שני עימותים, שהחזירו את יחסי הכוחות בין אובמה לרומני למצבם הטבעי, ואת אובמה לבית הלבן. הנה שני המאמרים הנוספים בסידרה:

מאמר ניתוח דיבייט נשיאותי מס' 2 בין אובמה לרומני - מעריב NRG - עו"ד אופיר צומן.

מאמר ניתוח דיבייט נשיאותי מס' 3 בין אובמה לרומני - מעריב NRG - עו"ד אופיר צומן.

אז מי בסוף צדק? הא? 😉

לא להתרגש יותר מדי

אז מה אפשר ללמוד מהסיפור הזה -

בהרבה מאוד מקרים, ההתנגדות שמופנית כלפיך מעידה בעיקר על האדם המתנגד ולא עליך. אני לא מתכוון להתנגדויות לגיטימיות, מנומקות, שבאות מתוך כוונה טובה ומעניקות לך משוב בונה. לפידבקים בונים כאלה חשוב להקשיב היטב וגם ללמוד מהם. אני מתכוון להתנגדויות בלתי לגיטימיות שבאות לרוב מתוך אנוכיות, רוע, חולשה או ביטחון עצמי נמוך של המתנגד.

בשיר "ירח" של שלמה ארצי יש שורה שמתייחסת בדיוק לתופעה הזאת: "...ומאשים את העולם בכאביי...". בפסיכולוגיה נקרא המנגנון הזה "השלכה" - המתנגד משליך עליך את כל הצרות והבעיות של עצמו כדי להרגיש יותר טוב עם עצמו. זו המשמעות גם במשפט: "הפוסל - במומו פוסל" (אלא אם כן קוראים למתנגד מומו, ואז הכל חוזר עליו חחחחח...... 😃).

הנטיה הרעילה הזאת של בני אדם להשליך את הבעיות האישיות שלהם על מישהו אחר היא לא חדשה. למעשה אנחנו מכירים את הגברת הזאת הרבה שנים, עוד מאז שהיא היתה טינופת... הנטיה הזאת משולה לאדם שמשליך את שקית האשפה שלו לחצר של השכן ולמפעל שפולט שפכים וזיהומים לים ולאוויר של היישובים השכנים. מנסיוני, הנטיה הרעילה הזאת מאפיינת בעיקר אנשים בעלי חוסר ביטחון. אנשים שאתה יכול להגיד להם: "אני אוהב אתכם, אני אעשה הכל בשבילכם, אני מרגיש ממש כיף איתכם, אני לומד מכם המון, אני אפילו רוצה לתת לכם מכל הלב ובחינם מתנה גדולה ששווה הרבה כסף" והם בתגובה רק יתלוננו: "שמעתם כמה פעמים הוא אמר את המילה 'אני' ?".

את הדוגמה האחרונה לא המצאתי. בפברואר 2014 עשיתי באוניברסיטה הפתוחה סדרה בת שלוש הרצאות בשם "אמנות הפרזנטציה, השכנוע והשיווק העצמי". משך כל הרצאה היה כשלוש שעות, ולכל אחד מהמפגשים הגיעו כמאתיים איש. את ההרצאות האלה (שביום יום אני מתפרנס מהן) עשיתי בהתנדבות מלאה מתוך אהבת חינם לאוניברסיטה הפתוחה, לסטודנטים שלה ולבוגריה. באחת ההרצאות אני אפילו אומר את זה למשתתפים. את ההרצאות גם הסכמתי להעלות ליוטיוב, למרות שהיה לי חשש מסויים מפגיעה בפרנסה, כי איזה משוגע נותן בחינם לכל העולם את המוצר שממנו הוא מתפרנס???

המציאות הוכיחה שאהבת חינם היא לא רק ראויה כשלעצמה אלא גם מביאה תועלת לכולם. Win Win בשפת המשא ומתן. מרגע שההרצאות עלו ליוטיוב, לא מעט אנשים שצפו בהרצאות הגיעו אלי להדרכת פרזנטציה אישית (הכנה לראיון עבודה או למכרז, יצירת מערך הרצאה, הכנה לראיון בתקשורת, גיוס כספים, שיפור הקריירה, שיווק עצמי ועוד). פנו אלי גם לא מעט ארגונים שהזמינו אותי לקורסים וסדנאות בנושא פרזנטציה, שכנוע ומנהיגות כריזמטית למנהלים ולעובדים. בנוסף, אני כל הזמן מקבל (במייל, בפייסבוק, בווצ-אפ, בסמס וביוטיוב) הודעות עם משובים מחממי-לב מהמון אנשים שאני לא מכיר, שמוצאים לנכון להודות על העלאת ההרצאות בחינם ליוטיוב, וכותבים לי שהם צפו בהרצאות שוב ושוב, נהנו והשכילו. אני מודה שלחלוטין לא צפיתי את עוצמת התגובות.

הנה הודעה מרגשת במיוחד שקיבלתי לפני מספר ימים בווצ-אפ:

"אני רוצה להודות לך מקרב לב על המון דברים שאני לומד ממך, אתה בעיני גאון ומורה דרך, ואני חייב לך המון. אלף תודות. אני מניח שכמוני יש לך המון תלמידים מהיוטיוב, וגם בשמם אני מודה לך ללא גבול".

בתוך כל המשובים האלה, מישהו מצא לנכון לכתוב ליד אחת ההרצאות ביוטיוב גם את התגובה הזאת:ייתכן שטכנית הוא צודק, לא ספרתי. אבל בחירת תגובה כזו מתוך כל התגובות האפשריות על קבלת מתנה בחינם, מעידה בעיקר על הכותב.

אגב - ההרצאות מופיעות בדף הבית באתר שלי וגם בדף הפייסבוק שלי. למי שעדיין לא צפה ומעוניין לצפות - הנה לינק לשלוש ההרצאות. אני אני אני אני אני אני מזמין אתכם לצפות. בחינם 😉:מקווה שהצלחתי לשכנע אתכם לא להתרגש יותר מדי מהתנגדויות מהסוג הזה. צפצפו על האנשים הקטנים וכפויי הטובה ותמשיכו הלאה. מכירים את הביטוי "נדיבות של מנצחים"? הייתי מוסיף עוד ביטוי: "ניצחון של נדיבים"!!!


לכל מי שבכל אופן מתרגש ומתבאס מהתנגדויות, מומלץ להיכנס לאחד המאמרים של העיתונאי גדעון לוי בעיתון "הארץ" (אגב - על אף עמדותיו הקיצוניות, בעיניי הוא איש חכם ואמיץ הרבה יותר מרוב האנשים שתוקפים אותו), לגלול למטה ולקרוא כמה טוקבקים. ההרגשה שלכם צפויה להשתפר בוודאות!!!

* * *

ומכיוון שבכל זאת צריך לפרנס משפחה וילדים - אז:

רוצה לשפר משמעותית את יכולת ההופעה והשכנוע שלך? בראיון עבודה? בהרצאה? בהופעה בתקשורת?

צור קשר עם עו"ד אופיר צומן, וקבל הצעה להדרכה אישית לשיפור משמעותי של הפרזנטציה.

© 2019, כל הזכויות שמורות לעו״ד אופיר צומן