• אופיר צומן

ניתוח האיחוד בין גנץ ללפיד

גנץ - זהירות פרזנטציה!כמה תובנות על האיחוד הבוקר בין גנץ ללפיד:


1. אין ברירה -

לשני הצדדים לא היתה ממש ברירה אלא להתאחד כדי להגשים את המטרות של עצמם. גנץ בשיאו לאחר נאום הבכורה הצליח רק קצת להתקרב לביבי בסקרים, אבל נתניהו עדיין מוביל די בביטחה. לפיד ללא גנץ לא היה מתקרב בכלל לראשות הממשלה. בעצם, הוא לא היה מתקרב אפילו לשולחן הממשלה.


2. הרוטציה -

בדרך כלל רוטציה היא תקופת כהונה בחלקים שווים - שנתיים לכל אחד. לפי הסכם האיחוד, גנץ יכהן ראשון במשך שנתיים וחצי, ויאיר לפיד אחריו למשך שנה וחצי. זו עסקה סבירה בלית ברירה לגנץ. לעומת זאת זו עסקה ממש מעולה ללפיד. תחשבו על זה: חלוקה של שנתיים וחצי ראשות ממשלה לרמטכ"ל ושנה וחצי ראשות ממשלה לכתב צבאי....... טוב נו, בואו נסתכל על הצד החיובי של זה - חלוקה כזאת עושה כבוד לעיתונות. גם זה הישג לא מבוטל בעידן ביבי והביביתונים.


3. גבי אשכנזי -

נדמה לי שרבים בציבור הישראלי מעריכים ואוהבים את אשכנזי. הוא איש שקל להעריך ולאהוב. העובדה שאשכנזי הסכים להיות מס' 3 ברשימה מפלגתית שהוא יכול היה בקלות גם לעמוד בראשה, היא לטעמי צל"ש לאשכנזי. כמו בוגי לפניו, גם אשכנזי ידע לשים את האגו בצד ולהתגייס למען המטרה הלאומית הגדולה.


4. ארבעה רמטכ"לים מול סרן אחד -

בן גוריון אמר פעם "אם אתה רוצה לפתור בעיה, תחמיר אותה!". רא"ל בני גנץ, רא"ל בוגי יעלון ורא"ל גבי אשכנזי בתוך המפלגה, ועוד רא"ל אהוד ברק כמעודד על הקווים - ביחד ארבעה רמטכ"לים מול סרן ביבי אחד. ההתגייסות המטכ"לית החריגה הזאת מעידה עד כמה נתפס בעיניהם שלטונו של ביבי כחורבן הבית. רק מצב חירום לאומי יכול לגרור התגייסות כל כך חריגה למילואים מצד כל כך הרבה אנשים שפשטו (חלקם ממש מזמן) מדי רמטכ"ל.


5. ברק ואשכנזי -

בתקופת בחירות האקטים הסימבוליים הם אלה שמדברים הכי חזק. האיחוד בין מפלגת חוסן לישראל לבין מפלגת יש עתיד מסמל ליכוד ישראלי יותר ממפלגת הליכוד. אקט סימבולי נוסף שעשוי לחזק את הדימוי המאחד והממלכתי הזה הוא לחיצת ידיים מתוקשרת בין ברק לנמסיס שלו אשכנזי. כולם ידברו על זה בתקשורת. זה יעשה למפלגה רק טוב.


6. קארמה -

ההודעה על האיחוד בין גנץ ללפיד שודרה הבוקר בדיוק בשעה 5:55. איך אני יודע? כי באותו זמן בדיוק הייתי באוטו בדרכי לאימון ריצה. הסתכלתי על השעון וראיתי את השעה המדוייקת. חוץ מזה, הלילה יתרחש אירוע היסטורי כשלראשונה תשוגר לירח חללית ישראלית. עוד מישהו חוץ ממני רואה את הקשר בין שיגור חללית ישראלית לירח, הקמת גוש פוליטי שמאיים על ביבי, וחמסה חמסה חמסה?


7. מצביעי הליכוד -

מצביעי הליכוד רובם ככולם הם פטריוטים ישראליים שאוהבים ומכבדים מאוד את סמלי המדינה, ובראשם הסמל החשוב ביותר - צה"ל. הכי מעניין אותי במערכת הבחירות הזאת לראות מה יבחרו המצביעים הוותיקים של הליכוד - האם יצביעו למפלגה של גנץ, שמסמלת את צה"ל יותר מכל המפלגות האחרות ביחד, או שיבחרו להצביע כמו תמיד לליכוד בראשות נתניהו? יש כאן מבחן מעניין מאוד להכרעה בין ערכים ואינטרסים אישיים אחרים.


8. הפרזנטציה של גנץ, או בקיצור ה"פרזנט-גנצ-יה" -

בני גנץ עלה היום למעמד פוליטי בגובה חסר תקדים. לכן הוא חייב מהיום להיזהר מאוד מאוד בכל מילה שהוא אומר. כל פליטת פה לא מחושבת, כל משפט לא במקום, כל נאום לא מתוכנן פרפקט, עלולים להפיל אותו ולפגוע אנושות במפלגתו. המצליפים של הליכוד יחפשו אותו בכל פינה ויכו בו ללא רחם. בהשלכת הרפש עליו הם לא יחסכו במניפולציות, בשקרים, בשנאה ובהפחדת הציבור הישראלי מפני האוייבים הגרועים ביותר - הישראלים האחרים. כמו שעשו עד היום, רק פי מאה יותר חזק. יש מצב שהם אפילו יעזו לשלוף את נשק יום הדין העוצמתי מכולם - ציפי חוטובלי.


גנץ חייב בדחיפות לשדרג את הפרזנטציה שלו. למרבה הצער, מערכות בחירות מוכרעות על ידי הפרזנטציה של המנהיג, ולא המצע שלו או הערכים שלו. איך אני יודע את זה? קודם כל כי פרזנטציה, חזון וכריזמה של מנהיגים הם נושא המחקר שלי. חוץ מזה לא חסרות דוגמאות מהשטח לפרזנטציות וססמאות ששינו משמעותית את דעת הקהל: "פרס יחלק את ירושלים", "נתניהו טוב ליהודים", "ציפי - זה גדול עליה", "ביבי או טיבי", "הערבים נוהרים לקלפיות"...

אף אחד בפוליטיקה הישראלית לא מתחיל להתקרב ליכולות של נתניהו בפרזנטציה. הפרזנטציה של מנהיג חוסן לישראל היא זאת שתקבע: טופ-גנץ או סוף-גנץ !!!

© 2019, כל הזכויות שמורות לעו״ד אופיר צומן