• אופיר צומן

ניתוח פרזנטציית-המנהיגות הויראלית של האלוף במיל' אלעזר שקדי

ספיישל ליום העצמאות: ניתוח "פרזנטציית המנהיגות" של האלוף במיל' אליעזר שקדי - 🇮🇱 🇮🇱 🇮🇱

הודות ל Shirith Kasher התוודעתי להרצאה המיוחדת והויראלית הזו של האלוף במיל' אליעזר שקדי, לשעבר מפקד חיל האוויר: https://www.youtube.com/watch?v=sI-CynY5XIw.

ההרצאה עוסקת במנהיגות, ערכים, ציונות וקבלת האחר, והתקיימה במסגרת יום עיון בנושא מנהיגות לזכרו של סא"ל עימנואל מורנו ז"ל.מה מיוחד בפרזנטציה הזו של שקדי? למה היא זכתה לפופולרית כל כך גדולה עד כדי הפיכתה למערכי שיעור בכמה בתי ספר? על השאלות האלה ניסיתי לענות בניתוח הנוכחי. מטבע הדברים, הניתוח כאן אינו אמת אובייקטיבית, אלא עמדה מקצועית-אישית שלי.


1. אתוס

בתוך הטריטוריה הישראלית הכללית קיים איזור וי.איי.פי שבו מצויים חיילי צה"ל.

בתוך הטריטוריה הצהלית שוכן מתחם וי.איי.פי קטן יותר שבו מצויים טייסי חיל האוויר.

בתוך טריטוריית טייסי חיל האוויר ממוקם מתחם הוי.איי.פי הקטנטן של טייסי הקרב.

בתוך טריטוריית טייסי הקרב נמצא קוקפיט אחד. זה מתחם הוי.איי.פי של מפקד חיל האוויר.

מפקד חיל האוויר של צה"ל נהנה מאתוס גבוה במיוחד. לא לחינם אמר שקדי בפרזנטציה שעצם נוכחותו של מח"א באירועים היא חגיגה. כמנכ"ל אלעל, היה שקדי לא רק בצמרת הביטחונית אלא גם בצמרת הכלכלית-עסקית של ישראל, מה שמעצים עוד יותר את האתוס שלו. האתוס הוא הדמות, התדמית, או ההילה של האדם. האתוס של הפרזנטר פועל על הקהל כמו ארטילריה - הוא מרכך וכובש אותו עוד לפני שהפרזנטר הוציא מילה מהפה.


2. מענה לצרכים בסיסיים

ככלל, לבני אדם יש שלושה צרכים מרכזיים שעל בסיסם הם ממליכים מנהיג כ"מנהיג כריזמטי": ביטחון, זהות קולקטיבית וזהות עצמית. הפרזנטציה של שקדי ענתה היטב לשלושת הצרכים האלה:


א. ביטחון - שקדי הוא איש ביטחון בכיר שמדבר בביטחון על נושאי ביטחון. "ביטחון" במובן הרחב של המילה: ביטחון קיומי, אזרחי, חברתי, ערכי, מוסרי. מי שצופה בנאום מרגיש יותר בטוח. לא משנה במה... פשוט מרגיש יותר בטוח.


ב. זהות קולקטיבית – שקדי מיצב את עצמו בנאום כאחד ממובילי מחנה-הטוב: המאחד, המחבק, המקבל את האחר, הרואה את המכנה המשותף בין בני האדם. כל אדם שצופה בנאום היה רוצה להיות חלק מהקבוצה הזו, מוקף באנשים שחושבים כמו שקדי, שסופרים אותו, שרוצים אותו כמו שהוא בלי מבחני קבלה. זה מזכיר את האפיל שיש לדת בעיני החוזרים בתשובה. בשיר הפתיחה של הסדרה "חופשי על הבר" (cheers) המחישו יפה את הנקודה הזו: "you want to be where everybody knows your name".


ג. זהות עצמית – כל אדם נהנה להסתכל במראה ולראות מולו אדם חיובי, מוסרי, תורם, ראוי, מוצלח, בטוח, שלם עם עצמו. הצופים בנאום מסתכלים על שקדי, ובאמצעות ההזדהות איתו הם הופכים להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם, בבחינת "תגיד לי מי המנהיג שאתה מזדהה איתו, ואגיד לך מי אתה".


3. מענה לצורך מיוחד בתקופת משבר

כאמור, לאנשים באופן שגרתי יש צורך ב"מנהיגות טובה". אבל הנאום של שקדי פורסם בתזמון לא שגרתי. בתזמון הנוכחי קיימים שישה מאפיינים ייחודיים, המגבירים משמעותית אצל אזרחים רבים את הצורך במנהיגות טובה, אף מעל ומעבר למינון הרגיל:


א. תחושה של ישראלים רבים שלפיה סטנדרט המנהיגות הפוליטית בישראל מדרדר בזמן האחרון לשפל קיצוני חסר תקדים.


ב. מי שמוביל את הקצנת הסטנדרט המנהיגותי הזה הוא הגורם הממלכתי הבכיר והמשפיע ביותר - רה"מ, מה שמחזק את הצורך במנהיגות "הורית" אחרת.


ג. העובדה שרה"מ זוכה לגיבוי מקיר לקיר מצד כמעט כל הגורמים במפלגת השלטון עצמה ובמפלגות הלוויין שלה, יוצר תחושה של משבר וסכנה קיומית מוחשית לדמותה של המדינה. מעין תחושה שכוחות מאורגנים "גונבים לנו את המדינה".


ד. הפופולריות הרבה שלה זוכה ראש הממשלה מצד אזרחים רבים, מגבירה אצל רבים בציבור את תחושת הסכנה והבלבול. לא סתם "גונבים לנו את המדינה", אלא גרוע יותר "גונבים לנו את המדינה בצורה לגיטימית וחוקית". זו לא סתם "בעיית תוכנה". יש כאן "בעיית חומרה".


ה. העובדה שהמדינה מצויה בתקופת בחירות, תקופה שמטבעה מבליטה את שאלת המנהיגות, מקצינה אצל רבים את תחושת המשבר והרגישות, ובעקבות זאת מקצינה אצלם את הצורך (שלא לומר התלות) בגיבור-על שיציל אותם מהרשע.


ו. במשך תקופה ארוכה אף גורם ציבורי משמעותי ופופולרי (פרט לרותם סלע, כמובן) לא "נתן קונטרה" למגמת ההקצנה ההולכת וגוברת. זה נראה כאילו המטוס עומד להתרסק, וליד ההגה אין שום קברניט ראוי אלא רק החוטפים. מאוד מלחיץ.

הנאום של שקדי הגיע כמו משב רוח מרענן בתזמון מושלם - בשיא הקיץ.


4. מסרים מילוליים שקל להתחבר אליהם


א. מסרים חיוביים - הנאום של שקדי כלל המון מסרים מילוליים חיוביים "אבהיים" גנריים שקל מאוד לאנשים להתחבר אליהם: אהבה, קבלת בני אדם, אלוהים, חינוך, ערכים, מנהיגות, ציונות, מדינת ישראל, העם היהודי, ספר תורה, אבא, משפחה, שואה וגבורה, פרופורציות, אופטימיות, בית, אחדות, חברים, מניעת הרג חפים מפשע, ניצחון, דוגמה אישית, מנהיגות גדולה, דאגה לכולם, אכפתיות...

במסרים כאלה אין שום סיכון, רק תשואה.


ב. עממיות – בפתיח אמר שקדי על מה הוא לא מתכוון לדבר: על קרבות אוויר, הפלות מטוסים, תקיפות, כורים גרעיניים וכו'. המסר פה היה עממי ונעים לאוזן: אני אדבר איתכם בגובה העיניים על דברים שמעניינים אתכם, על דברים שמעניינים את כולם, על הדברים החשובים באמת. לא על עניינים איזוטריים של "קליקה אליטיסטית". היתה כאן בחירת מילים מצויינת שהובילה לחיבור מיידי עם הקהל. חוש ההומור של שקדי הוסיף לקסם העממי שלו. גם החולצה הכחולה הפשוטה, החיוך הקטן, מילות הסלנג, הדחקות הקטנות וההתייחסות לקהל – כל אלה קיימו את המשפט הידוע "מה שלא יהיה פשוט, פשוט לא יהיה" ועשו עבודה טובה בחיבור הפרזנטר לקהל.


ג. סיפורים – סיפורים הם הדרך היעילה והטובה ביותר להעביר מסרים בעוצמה ולאורך זמן, במיוחד מסרים עם תובנה חינוכית-ערכית (ע"ע אגדות ילדים, סיפורי מסורת יהודית ועוד). בסיפורים יש גיבורים, עלילה, הפתעות, התרגשות – כל מה שאנשים אוהבים. סיפורי סינדרלה אופטימיים הם מוצלחים במיוחד, כי כולם אוהבים סופים טובים.


נאומו של שקדי היה מבוסס על סיפורי סינדרלה, חלקם אישיים (החרדים שנקלטו בחיל, הבן שלו, אבא שלו). הם היו גם מעניינים וגם לימדו את הצופים תובנה ערכית חשובה. עניין ולמידה הם שני הצרכים הבסיסיים שיש לכל קהל בכל פרזנטציה. הפאוזות הקצרות של שקדי בין המשפטים העצימו את הדרמה והעניין. האמירות "נקצר את הסיפור" שנאמרו על ידו מדי פעם, שידרו לקהל שלשקדי איכפת מהם ולכן הוא מזקק במיוחד עבורם את הסיפור - משאיר רק את ה"נטו" ומשמיט את ה"טרה" המייגעת והמיותרת. הסיפור על הבן שלו נגע בנקודה רגישה לכל הורה והיווה מקור מצויין לאמונה במסוגלות עצמית (מה שהחוקר החשוב בנדורה כינה: self efficacy). הסיפור האחרון על הזמנת אבא שלו לאירוע עם נשיא הונגריה, היה מרגש במיוחד. היו בו כל המרכיבים שאף יהודי לא יכול להישאר אדיש אליהם. שקדי נתן כאן ביצוע מעולה של מספר סיפורים מקצועי. זו מיומנות מופלאה שמעט מאוד אנשים ניחנים בה.


ד. סדר – שקדי הגיש את הנאום באופן מאוד מובנה, מאורגן ומסודר ("ארבעה נושאים", "הנושא הראשון", "הנושא השני"...). הוא הרבה למספר מילולית את "ראשי הפרקים" שעליהם הוא עומד לדבר, מעין סילבוס-נאום, מה שיצר וודאות אצל הצופים והקל עליהם להתמסר לכל חלקי הנאום בלי לאבד קשב או עניין.


5. פרזנטציה מצויינת


א. פרזנטציה כריזמטית - הספרות המחקרית בתחום המנהיגות הכריזמטית מגדירה שישה פרמטרים ל"פרזנטציה כריזמטית": שטף דיבור; קשר עין עם הקהל; אינטונציית קול משתנה; שפת גוף אנרגטית; שימוש בהבעות פנים; ונינוחות. בפרזנטציה של שקדי התקיימו מצויין כל הפרמטרים האלה.


ב. בלי דפים - שקדי דיבר מהלב וללא קריאה מהדף. זה שידר מסר חזק של אותנטיות: "הנושא כ"כ בוער בעצמותי, עד שאני יודע להגיד אותו גם בלי דפים".


ג. קול עמוק – גוון קול עמוק וחם משפיע "ביולוגית" על המוח של השומעים ומאפשר להם לקנות יותר בקלות. ככה בוחרים קרייני חדשות וקרייני פרסומות. הקול העמוק והחם של שקדי פועל בדיוק באותו אופן על הצופים.


6. בשורה התחתונה

פרזנטציה מעולה של אדם מרשים מאוד. רמה גבוהה מאוד גם של תוכן וגם של צורת הגשה. אם הנאום נכתב על ידי שקדי באופן אינטואיטיבי, בלי יד מקצועית מכוונת – מגיע לשקדי שאפו על מיומנות פרזנטציה טבעית איכותית במיוחד. לחילופין, אם הנאום היה מתוכנן בקפידה מראש ונכתב בעזרת אנשי מקצוע – מגיע לשקדי שאפו על ניהול מעולה של מבצע הפרזנטציה. זה לא משנה איזו מהאפשרויות הללו נכונה. בשני המקרים מדובר על אותה שורה תחתונה – פרזנטציה מעולה.


אנחנו נמצאים בעידן שבו איכות הפרזנטציה (ולא איכות התוכן) היא שמכריעה מי יהיה ראש ממשלה. זה אותו עידן שבו אף אחד בפוליטיקה הישראלית לא מתקרב למיומנות הפרזנטציה של נתניהו. הנאום של שקדי בכנס לזכרו של סא"ל עימנואל מורנו מוכיח שסוף סוף נמצא במחנה הממלכתי מתחרה-פרזנטציה ראוי לביבי.

* * *


לפני מספר ימים שלחתי את הניתוח לשירית והיא העבירה אותו לשקדי. באותו יום הוא התקשר אלי. ככה פשוט ובגובה העיניים, בלי מזכירות ובלי גינונים. שוחחנו חצי שעה על פרזנטציה, על מנהיגות, על פילוסופיה, על המדינה. הוא איש גדול. את אותה כריזמה מיוחדת שיש לו בפרזנטציה מול קהל, יש לו גם בשיחה אחד על אחד. תוך שניה אתה נשבה בקסמו.

לכל מי שרוצה לעשות לעצמו טוב על הלב והנשמה,

לכל מי שרוצה לעשות לעצמו יום עצמאות שמח,

לכל מי שרוצה לגדול כאדם וכמנהיג,

לכל מי שרוצה להרגיש שקדיה פורחת ושמש פז זורחת -

מומלץ בחום לצפות בהרצאה של שקדי.

זה יכול לחסוך גם הרבה כסף וזמן למי שתכנן לטוס לסמינר הקרוב של טוני רובינס בחו"ל. הדבר האמיתי נמצא כאן אצלנו מתחת לאף.

חג עצמאות שמח 🇮🇱 🇮🇱 🇮🇱


#פרזנטציהוכריזמה

© 2019, כל הזכויות שמורות לעו״ד אופיר צומן