"מנטורינג" הוא הדרכה אישית או חניכה אישית המתבצעת עם המודרך אחד על אחד, בעברית או באנגלית. על סמך הרבה ניסיון פרקטי, בתוספת ידע מתוך מחקרים וספרות מקצועית, פיתחתי לאורך השנים שלושה מודלים שיטתיים של מנטורינג בשלושה תחומים, ואף בחנתי את האפקטיביות שלהם בשטח:

  • מנטורינג בנושא פרזנטציה, שכנוע והשפעה

שדרוג אפקטיביות השכנוע במגוון מצבים: ראיונות עבודה, שיחות שכר, הופעה מול קהל, הופעה בתקשורת, שיווק עצמי, משא ומתן, גיוס כספים, הסברה, כתיבת נאומים, שפת גוף, התמודדות עם פחד קהל, טיפול בהתנגדויות, בניית הרצאה על בסיס סיפור חיים או מומחיות תוכן ועוד. ההדרכה האישית מבוססת על מודל ששת השלבים לפרזנטציה אפקטיבית וכוללת גם סימולציות מצולמות.

 

  • מנטורינג בנושא אפקטיביות אישית וניהול קריירה

שדרוג האפקטיביות בבחירה, תעדוף וביצוע של משימות, בחירת קריירה, ניהול קריירה, ניהול אינטראקציות בינאישיות עם הסביבה, ופיתוח הכריזמה. ההדרכה האישית מבוססת על מודל משולש הכריזמה וכוללת גם מילוי שאלונים, תרגילים וסימולציות.

  • מנטורינג בנושא ליווי וחניכת מנהלים בשטח OJT - on the job training

ההדרכה מבוססת על מודל מנטורינג שיטתי ייחודי ומודולרי, המיושם בהתאמה מלאה לצורכי המנהל ולסדרי העדיפויות שלו. תכני המנטורינג כוללים בין השאר: דפוסי קבלת החלטות, אסטרטגיות מנהיגות ניהול והשפעה, גיבוש תפיסה ניהולית וערכית, טכניקות שכנוע, עבודת צוות, משוב לעובדים, ניהול זמן, התמודדות עם לחץ ושחיקה, ניהול קונפליקטים, חשיבה יצירתית, ניהול ממשקים, שיווק עצמי, הגדרה ומדידה של יעדים ועוד.

בהדרכה אישית עם אשר גרינבאום, מנכ"ל קבוצת כימיקלים לישראל

יישמתי ותרגלתי את המודלים האלה עם מאות רבות של מודרכים לאורך השנים, ומהפידבקים הרבים למדתי שהשיטה פשוטה, בהירה, יעילה ומובילה ללמידה מצויינת.

אבל לא הסתפקתי רק בבדיקת אפקטיביות עצם הלמידה. אין ערך ללמידה אם היא לא מניבה תוצאות פרקטיות בשטח. לכן בנוסף היה חשוב לי לוודא גם את מה שמכונה בספרות המחקרית "העברת הלמידה" (transfer of learning), כלומר לוודא את היישום האפקטיבי של הלמידה בשטח על ידי המודרך.

בפועל, לאחר כל הדרכה אישית אני נוהג לבקש מהמודרך פידבק על התוצאות בשטח. גם כאן הפידבקים הרבים שנצברו לאורך השנים מהמודרכים ציירו תמונה מאוד משמחת - השיטה אפקטיבית ועובדת מצויין בפרקטיקה.

 

המשמעות: אנשים מתקבלים לעבודה, משדרגים שכר חודשי, הופכים להיות מרצים מבוקשים, בוחרים ומנהלים קריירה אפקטיבית, מצליחים במשא ומתן, מתמודדים היטב עם קונפליקטים ודילמות קשות, ובאופן כללי מרגישים הרבה יותר יעילים. 

ניתוח אישי לכריזמה של בוז'י הרצוג כיו"ר אופוזיציה
האם קואוצ'ינג הוא שיטת הדרכה אפקטיבית?
להתרגש אבל מהדברים הנכונים
איך תהפוך למרצה הטוב ביותר בתחום מומחיותך?

ד"ר אסף מליח

מומחה לטרור איסלמי

הגעתי לעו"ד אופיר צומן כדי שיכין אותי לראיון עם אושרת קוטלר בערוץ 10. טרם הַגַעתי לאופיר, שום דבר לא הכין אותי לראיון טלוויזיוני ולהתרגשות שנלווית אליו. בשני המפגשים עם אופיר ניתחנו לעומק את הנושאים שצפויים לעלות בראיון, שאלנו את השאלות, עשינו סימולציה של ראיון בשידור חי, למדתי כיצד לשלוט בטון הדיבור, תנועות הידיים, כיצד לשבת, מתי להתלהב ומתי לא ועוד כהנה וכהנה. הדברים הקטנים שלא שמתי לב אליהם פתאום קיבלו חשיבות רבה. ניכר שאופיר מנוסה ומקצוען אמיתי. אין לי ספק שלשני המפגשים אצל אופיר היה חלק חשוב בהצלחת הראיון. שווה כל רגע.

אורלי ק.

מנכ"לית עמותה

אופיר היקר, המון תודה על הליווי. זה נכס שיש מישהו מקצועי כמוך שמבין עניין! נתת לי המון כיוון ושיטה - אך מעל הכל והכי חשוב לי אישית - השראה! אלפי תודות.

עידו ג.

מנהל בתחום איכות הסביבה

נפגשתי עם עו"ד אופיר צומן לקראת דיוני שכר שעמדתי לעבור בחברה שבה אני עובד. בפגישה קצרה ועניינית אופיר עזר לי להבהיר ולהתמקד במטרות שלי, ב"מה בדיוק אני רוצה להשיג". אופיר הסביר לי איך לגשת לדיון באופן שיטתי ומובנה ולהציג באופן משכנע את טענותיי. בתור אדם שקשה לו "למכור את עצמו" ולדבר בשבחו, אופיר עזר לי לגשת לנושא באופן ענייני וכזה שארגיש בו בנוח. בנוסף לרמה המקצועית הגבוהה, אופיר הוא אדם נעים ואינטליגנטי. הפגישה הייתה באווירה נעימה נינוחה ואפשרה פתיחות אמיתית. התוצאות מדברות בעד עצמן, קיבלתי תוספת משמעותית לשכר והצלחתי להניע כמה רעיונות שהיו לי ליוזמות חדשות בחברה.

מדגם משובי מודרכים

למרות ההצלחות והפידבקים המפרגנים, מצאתי לנכון להוסיף מילה חשובה של הסתייגות ותיאום ציפיות: מטבע הדברים לא ניתן להבטיח מראש מאה אחוזי הצלחה. לעיתים קיימים מצבים שבהם כוח עליון או משתנה מתערב בלתי צפוי גורמים למציאות להיות שונה ממה שחשבנו. כדי למזער למינימום מצבים כאלה, אני נוהג לשים דגש רב בהדרכות על התכוננות קפדנית מראש. ההתכוננות כוללת: איסוף מידע מקדים, ביצוע סימולציות, ותרגול תגובות למצבים בלתי מתוכננים ולהפתעות. התכוננות שיטתית כזאת מצריכה קצת יותר השקעה מוקדמת, אבל מגדילה בעשרות אחוזים את סיכויי ההצלחה ומחזירה את ההשקעה המוקדמת בריבית דריבית. מניסיון!

בהדרכה אישית לקראת הופעה בטלוויזיה

כוחן של העיניים בפרזנטציה

טיפול בהתנגדויות: איך לא להתרגש מביקורת שלילית

איך להגדיל משמעותית ושיטתית את הסיכוי להתקבל לעבודה

כוחה של אמונה עצמית בפרזנטציה

להדרכות אישיות ומנטורינג בנושא פרזנטציה ושכנוע, אפקטיביות אישית וניהול קריירה, וחניכת מנהלים בשטח - צור קשר עם אופיר.